Sunday, March 10, 2002

NCAA Women's Tournament schedule




        All Times EST

        EAST REGIONAL
        First Round
        Friday, March 15
        At Cameron Indoor Stadium
        Durham, N.C.

        Texas Christian (17-13) vs. Indiana (17-13), 6:06 p.m.
        Duke (27-3) vs. Norfolk State (22-8), 30 minutes after first game
        At The Erwin Special Events Center
        Austin, Texas

        Louisiana Tech (25-4) vs. UC Santa Barbara (25-5), TBA
        Texas (20-9) vs. Wisconsin-Green Bay (24-6), 30 minutes after first game
        At The Ferrell Center
        Waco, Texas

        Drake (23-7) vs. Syracuse (18-12), TBA
        Baylor (26-5) vs. Bucknell (21-9), 30 minutes after first game
        Saturday, March 16
        At Carolina Coliseum
        Columbia, S.C.

        Cincinnati (26-4) vs. St. Peter's (25-5), TBA
        South Carolina (22-6) vs. Liberty (23-7), 30 minutes after first game
        Second Round
        Sunday, March 17
        At Cameron Indoor Stadium
        Durham, N.C.

        Texas Christian-Indiana winner vs. Duke-Norfolk State winner, 2:06 p.m.
        At The Ferrell Center
        Waco, Texas

        Drake-Syracuse winner vs. Baylor-Bucknell winner, 7:36 p.m.
        At The Erwin Special Events Center
        Austin, Texas

        Louisiana Tech-UC Santa Barbara winner vs. Texas-Wisconsin-Green Bay winner, 9:06 p.m.
        Monday, March 18
        At Carolina Coliseum
        Columbia, S.C.

        Cincinnati-St. Peter's winner vs. South Carolina-Liberty winner, 7:36 p.m.
        At The Entertainment and Sports Arena
        Raleigh, N.C.
        Semifinals
        Saturday, March 23

        TCU-Indiana—Duke-Norfolk State winner vs. Louisiana Tech-UCSB—Texas-UWGB winner
        Cincinnati-St. Peter's—South Carolina-Liberty winner vs. Drake-Syracuse—Baylor-Bucknell winner
        Championship
        Monday, March 25

        Semifinal winners
        ———
        MIDEAST REGIONAL
        First Round
        Friday, March 15
        At Bramlage Coliseum
        Manhattan, Kan.

        Arkansas (19-11) vs. Clemson (17-11), TBA
        Kansas State (24-7) vs. Kent State (20-10), 30 minutes after first game
        At The Bryce Jordan Center
        State College, Pa.

        Florida International (26-5) vs. Creighton (24-9), TBA
        Penn State (21-11) vs. Chattanooga (23-7), 30 minutes after first game
        Saturday, March 16
        At Gampel Pavilion
        Storrs, Conn.

        Virginia (17-12) vs. Iowa (17-10), 11:06 a.m.
        Connecticut (33-0) vs. St. Francis, Pa. (18-11), 30 minutes after first game
        At Mackey Arena
        West Lafayette, Ind.

        Old Dominion (25-5) vs. Georgia (19-10), 11:06 a.m.
        Purdue (23-5) vs. Austin Peay (19-11), 30 minutes after first game
        Second Round
        Sunday, March 17
        At The Bryce Jordan Center
        State College, Pa.

        Florida International-Creighton winner vs. Penn State-Chattanooga winner, 6:36 p.m.
        At Bramlage Coliseum
        Manhattan, Kan.

        Arkansas-Clemson winner vs. Kansas State-Kent State winner, 9:36 p.m. Monday, March 18
        At Mackey Arena
        West Lafayette, Ind.

        Old Dominion-Georgia winner vs. Purdue-Austin Peay winner, 7:06 p.m.
        At Gampel Pavilion
        Storrs, Conn.

        Virginia-Iowa winner vs. Connecticut-St. Francis, Pa. winner, 9:06 p.m.
        At US Cellular Arena
        Milwaukee
        Semifinals
        Saturday, March 23

        Fla. International-Creighton—Penn State-Chattanooga winner vs. Virginia-Iowa—Connecticut-St. Francis, Pa. winner
        Arkansas-Clemson—Kansas State-Kent State winner vs. Old Dominion-Georgia—Purdue-Austin Peay winner
        Championship
        Monday, March 25

        Semifinal winners
        ———
        MIDWEST REGIONAL
        First Round
        Friday, March 15
        At Thompson-Boling Arena
        Knoxville, Tenn.

        Notre Dame (19-9) vs. New Mexico (22-8), TBA
        Tennessee (25-4) vs. Georgia State (21-9), 30 minutes after first game
        Saturday, March 16
        At Memorial Gymnasium
        Nashville, Tenn.

        Wisconsin (19-11) vs. Arizona State (24-8), TBA
        Vanderbilt (27-6) vs. Oakland, Mich. (17-13), 30 minutes after first game
        At The Smith Center
        Chapel Hill, N.C.

        Minnesota (21-7) vs. UNLV (23-7), TBA
        North Carolina (25-7) vs. Harvard (21-5), 30 minutes after first game
        At James H. Hilton Coliseum
        Ames, Iowa

        Florida (18-10) vs. Brigham Young (22-8), TBA
        Iowa State (23-8) vs. Temple (20-10), 10:06 p.m.
        Second Round
        Sunday, March 17
        At Thompson-Boling Arena
        Knoxville, Tenn.

        Notre Dame-New Mexico winner vs. Tennessee-Georgia State winner, 7:06 p.m.
        Monday, March 18
        At The Smith Center
        Chapel Hill, N.C.

        Minnesota-UNLV winner vs. North Carolina-Harvard winner, 6:36 p.m.
        At Memorial Gymnasium
        Nashville, Tenn.

        Wisconsin-Arizona State winner vs. Vanderbilt-Oakland, Mich. winner, 8:36 p.m.
        At James H. Hilton Coliseum
        Ames, Iowa

        Florida-Brigham Young winner vs. Iowa State-Temple winner, 10:36 p.m.
        At James H. Hilton Coliseum
        Ames, Iowa
        Semifinals
        Saturday, March 23

        Wisconsin-Arizona State—Vanderbilt-Oakland winner vs. Minnesota-UNLV—North Carolina-Harvard winner
        Florida-Brigham Young—Iowa State-Temple winner vs. Notre Dame-New Mexico—Tennessee-Georgia State winner
        Championship
        Monday, March 25

        Semifinal winners
        ———
        WEST REGIONAL
        First Round
        Friday, March 15
        At United Spirit Arena
        Lubbock, Texas

        Boston College (23-7) vs. Mississippi State (18-11), TBA
        Texas Tech (18-11) vs. Stephen F. Austin (24-5), 30 minutes after first game
        At The Coors Events Center
        Boulder, Colo.

        Colorado (21-9) vs. Southern University (26-4), TBA
        LSU (17-11) vs. Santa Clara (21-9), 11:36 p.m.
        Saturday, March 16
        At Lloyd Noble Center
        Norman, Okla.

        Pepperdine (23-7) vs. Villanova (19-10), TBA
        Oklahoma (27-3) vs. Hartford (16-14), TBA
        At The Maples Pavilion
        Stanford, Calif.

        Colorado State (24-6) vs. Tulane (23-10), TBA
        Stanford (30-2) vs. Weber State (22-8), TBA
        Second Round
        Sunday, March 17
        At United Spirit Arena
        Lubbock, Texas

        Boston College-Mississippi State winner vs. Texas Tech-Stephen F. Austin winner, 8:36 p.m.
        At The Coors Events Center
        Boulder, Colo.

        Colorado-Southern University winner vs. LSU-Santa Clara winner, 11:06 p.m.
        Monday, March 18
        At Lloyd Noble Center
        Norman, Okla.

        Pepperdine-Villanova winner vs. Oklahoma-Hartford winner, 9:36 p.m.
        At The Maples Pavilion
        Stanford, Calif.

        Colorado State-Tulane winner vs. Stanford-Weber State winner, 11:06 p.m.
        At Boise State Pavilion
       Boise, Idaho
        Semifinals
        Saturday, March 23

        Pepperdine-Villanova—Oklahoma-Hartford winner vs. Boston College-Mississippi State—Texas Tech-Stephen F. Austin winner
        Colorado-Southern University—LSU-Santa Clara winner vs. Colorado State-Tulane—Stanford-Weber State winner
        Championship
        Monday, March 25

        Semifinal winners
        ———
        THE FINAL FOUR
        At The Alamodome
        San Antonio
        National Semifinals
        Friday, March 29

        Mideast champion vs. Midwest champion
        East champion vs. West champion
        National Championship
        Sunday, March 31

        Semifinal winners

       



Sports Stories
Complete NCAA coverage
Kentucky tournament questions and answers
Scouts, UK fans will have eyes on Prince
NCAA Men's Tournament schedule
- NCAA Women's Tournament schedule
Dayton beats Detroit in NIT
Men's NIT scores and schedule
Day to ride Spiral contender
Bridgeport 3, Mighty Ducks 1
Coming up this week

UC Final Four team keeps special bond
Where are Final Four teammates now?
Who's better? Final Four Bearcats vs. this year's team
UC tournament questions and answers
Logan puts brash in Bearcats
UC women have hard road ahead
UC women get practice push from men
SULLIVAN: Matta made transition look easy
Xavier tournament questions and answers
Xavier's West set for wild ride
Xavier adds Alabama to schedule
Serbian brothers basketball success story
Davis, Etherton out of Reds rotation
Davis needs strength, not surgery
Williamson makes return tonight
Tigers 9, Reds 1
Players reject owners' proposals
Badin knocks off defending champ
Roger Bacon rolls in regional
SI coverboy brings out Ohio-record crowd
Ohio boys regional scores & schedule
Ryle squanders big lead in Sweet 16
Ky. boys Sweet 16 roundup
Ky. boys Sweet 16 scores & schedule
Seven Hills' McIlwraith on Div. IV 3rd team
Eastern Brown teams are toast of town
Ohio girls state tournament schedule
East Tech's Turner named Ms. Basketball
Ms. Ohio Basketball winners