Sunday, November 04, 2001

Ohio girls cross country results




        (3.1 miles at Scioto Downs)

        DIVISION I

        Team Standings: 1. Turpin 77, 2. Hilliard Davidson 148, 3. Dublin Coffman 165, 4. Dublin Scioto 173, 5. Colerain 182, 6. Strongsville 183, 7. Massillon Jackson 186, 8. Medina 188, 9. Cleveland St. Joseph Academy 202, 10. Ashland 221, 11. Centerville 228, 12. Kent Roosevelt 251, 13. Lakewood 256, 14. Lancaster 291, 15. Dayton Carroll 307, 16. Alliance 357.

        Top Finishers: 1. Sikes (Lakewood) 17:49.7, 2. King (Dublin Coffman) 18:07, 3. Roth (Celina) 18:15, 4. McMaster (Toledo St. Ursula) 18:23, 5. Whisner (Lakota East) 18:27.

        Cincinnati Runners

        Turpin: 12. Louis 18:35, 15. Rauen 18:49, 27. Price 19:08, 32. Randall 19:14, 40. Koeppe 19:26, 58. Nienhaus 19:45, 67. Jaworek 19:51.

        Colerain: 10. Maas 18:32, 38. Detzel 19:23, 51. Dickinson 19:36, 62. Kreuter 19:49, 109. Totten 20:42, 121. Schmithorst 21:00, 122. Bensman 21:00.

        Individuals: 5. Whisner (Lakota East) 18:27, 11. Homan (Anderson) 18:34; 33. Ruberg (Oak Hills) 19:17; 61. Mastin (Seton) 19:49.

        DIVISION II

        Team Standings: 1. Cleveland Heights 103, 2. McNicholas 136, 3. Eastwood-Pemberville 153, 4. Perry 166, 5. Cyhga. Valley Christian Academy 170, 6. Wyoming 170, 7. Circleville 185, 8. Van Wert 187, 9. Napoleon 202, 10. Huron 209, 11. Lewistown Indian Lake 209, 12. Richfield Revere 240, 13. Dover 255, 14. McConnellsville Morgan 255, 15. Carrollton 359, 16. Granville 423.

        Top Finishers: 1. Arnold (CVCA) 18:21.1, 2. Infeld (Cl. Heights) 18:27, 3. Reeser (Circleville) 18:48, 4. Wiseman (Gallia Academy) 18:58, 5. Ankrom (Circleville) 18:59.

        Cincinnati Runners

        McNicholas: 8. Roflow 19:06, 40. Lammert 20:00, 49. Bartlett 20:07, 77. Robers 20:43, 79. Hilgefort 20:44, 95. Barlag 21:10, 100. Moller 21:18.

        Wyoming: 7. E. Schmitt 19:04, 36. Fey 19:56, 51. A. Schmitt 20:12, 78. Spadafora 20:44, 117. Carter 21:48, 129. Mowry 22:07, 137. Anglin 22:22.

        Individuals: 6. Uible (Indian Hill) 19:04; 13. Stege (Springboro) 19:12; 5. Crofford (Taylor) 19:15; 21. Lariccia (Taylor) 19:30; 30. Peelman (Purcell Marian) 19:49; 44. McClung (Kings) 20:05, 50. Hoekzema (Badin) 10:10; 61. Stanley (Taylor) 20:23

        DIVISION III

        Team Standings: 1. Minster 87, 2. Fort Loramie 94, 3. Seneca East 136, 4. Spencerville 144, 5. Hopewell Loudon 146, 6. McDoanld 164, 7. Liberty Benton 186, 8. Barnesville 208, 9. Versailles 214, 10. Gates Mill Gilmour 245, 11. Gates Mills Hawken 248, 12. Otsego 302, 13. Madeira 310, 14. Fredericktown 335, 15. Galion Northmor 381, 16. Newark Catholic 384.

        Top Finishers: Homan (Spencerville) 17:53.7, 2. Reinhart (Hopewell Loudon) 17:59, 3. Olding (Minster) 18:34, 4. McKellar (Xenia Ch.) 18:52, 5. Wenhold (McDonald) 18:55.

        Cincinnati Runners

        Madeira: 40. Luthman 19:58, 94. Groll 21:12, 107. Weisbrod) 21:38, 126. Bishop 22:21, 138. Parkhouse 22:41, 150. McKenzie 24:09; 152. Paluta 24:35.

       



Sports Stories
D'backs dethrone Yankees
SULLIVAN: D'Backs have the last comeback
World Series box score
Schilling, Johnson share MVP
D'Backs revel in classic victory
O'Neill goes out with two hits
Rivera finally blows one
Rookie manager aces his crash course
Sanders benched for Game 7
Turpin, St. Ursula focused on soccer titles
Volleyball trio underdogs at state
Boys state soccer schedule
Girls state soccer schedule
State volleyball schedule
Doerger coaching McNicholas again
LaSalle's Bader defends cross country title
Turpin girls win state cross country
Ohio boys cross country results
- Ohio girls cross country results
St. Ursula makes state soccer tourney
Turpin boys reach state soccer tourney
St. X, Madeira lose in regional soccer
Bacon girls lose soccer regional
Kentucky boys cross country
Kentucky girls cross country
Three make state volleyball tourney
Cyclones 2, Richmond 1
Jets 16, Saints 9
Rochester 3, Mighty Ducks 2

Bengals could make playoffs with 5-4 finish
Jaguars lose fifth in row
Xavier picked to win A-10 West
Bengals' price too steep for preps
Ohio second-round pairings
Ohio first-round scores
Colerain 30, Hamilton 7
Elder 38, Lebanon 13
Princeton 56, Anderson 20
St. Xavier 41, Northmont 6
Dayton Carroll 18, Roger Bacon 13
McNicholas 56, Mount Healthy 13
New Richmond 42, Ross 38
Piqua 21, Edgewood 0
Washington C.H. 39, Indian Hill 31
Wyoming 49, Jonathan Alder 21
Badin 23, Valley View 16
Coldwater 54, Madeira 14
North College Hill 41, Chillicothe Zane Trace 10
Reading 39, Wheelersburg 31
Covington 47, Williamsburg 14
Kentucky second-round pairings
Kentucky first-round scores
Ballard 43, Dixie Heights 32
Beechwood 56, Berea 6
Bellevue 27, Nicholas Co. 13
Covington Catholic 44, Harrison Co. 22
Highlands 49, Bourbon County 30
Holmes 24, Montgomery County 0
Lexington Catholic 54, Grant County 14
Lloyd 46, East Carter 0
Newport Central Catholic 56, Raceland 7
Paris 37, Holy Cross 6
Shelby County 19, Boone County 17
Indiana playoff pairings
Indiana playoff scores