Sunday, November 04, 2001

Ohio boys cross country results




        (3.1 miles at Scioto Downs)

DIVISION I

        Team Standings: 1. Hudson 61, 2. La Salle 78, 3. Hilliard Davidson 101, 4. St. Xavier 157, 5. Strongsville 187, 6. Massillon Jackson 204, 7. Defiance 214, 8. Clayton Northmont 219, 9. Lakewood 231, 10. Massillon Perry 248, 11. St. Francis 254, 12. Reynoldsburg 256, 13. North Canton Hoover 270, 14. Elder 284, 15. Thomas Worthington 323, 16. Columbus St. Charles 336.

        Top Finishers: 1. Bader (La Salle) 15:07.0, 2. Smith (Hudson) 15:07.2, 3. DesRoches (Clayton Northmont) 15:20, 5. Mouser (Defiance) 15:33, 5. Kollar (Strongsville) 15:33.

        Cincinnati Runners

        La Salle: 1. Bader 15:07.0, 25. Grogan 16:03, 33. Beck 16:13, 34. Mayhaus 16:13, 49. Dragan 16:27, 82. Altenau 16:45, 108. Colardo 17:02.

        St. Xavier: 32. Kowalski 16:11, 65. Wietmarschen 16:37, 66. Walters 16:37, 67. Balmat 16:37, 71. Kamps 16:39, 138 Munninghoff 17:37, 140. Mosher 17:38.

        Elder: 45. Staudigel 16:23, 47. Frey 16:26, 106. Cohen 17:00, 110. Newman 17:03, 133. Hammersmith 17:27, 136. Kenning 17:34, 144. Lawrence 17:51.

        Individuals: 7. Dixon (Fairfield) 15:39; 10. Garvin (Kings) 15:45; 12. See (Middletown) 15:46; 30. Newmann (Sycamore) 16:10; 35. Gallagher (Sycamore) 16:14; 52. Veatsch (Middletown) 16:29; 58. Kellerman (McNicholas) 16:34.

        DIVISION II

        Team Standings: 1. Eaton 126, 2. Bellefontaine 151, 3. Mogadore Field 151, 4. Springfieled Northwestern 162, 5. Napoleon 162, 6. Canton Central Catholic 164, 7. Huntington Valley University School 177, 8. Shelby 188, 9. Eastwood 204, 10. Elyria Catholic 211, 11. Minerva 226, 12. Bellaire 246, 13. Sparta Highland 247, 14. Vincent Warren Local 304, 15. Zanesville Tuscarawas Valley 315, 16. Hillsboro 367.

        Top Finishers: 1. Mion (Akron St. Vincent-St. Mary 15:40.4, 2. Millisor (Fairfield Union) 15:50, 3. Howard (Canal Fulton Northwest) 15:50, 4. Buzek (Akron St. Vincent-St. Mary) 15:52, 5. Hutchinson (Mogadore Field) 15:54.

        Cincinnati Runners

        Hillsboro: 93. Wood 17:38, 98. Pickeing 17:45, 100. Pierce 17:48, 127. Evans 18:23, 143. Egbert 18:54, 145. Seelling 19:09, 151. Sallstrom 20:37.

        Individuals: 26. Lane (Bethel-Tate) 16:29; 45. Wulsin (Indian Hill); 16:54; 58. Hall (Middleton Madison) 17:03; 60. Richards (Ross) 17:04; 70. Halleen (Clinton Massie) 17:13.

        DIVISION III

        Team Standings: 1. McDonald 90, 2. Cortland Maplewood 95, 3. Fremont St. Joseph Central 135, 4. Covington 203, 5. Barnesville 205, 6. Versailles 207, 7. Spencerville 208, 8. Gates Mills Gilmour Academy 215, 9. Fort Loramie 234, 10. Columbus Grove 234, 11. Stryker 239, 12. Columbus Academy 252, 13. Elmore Woodmore 257, 14. Magnolia Sandy Valley 266, 15. Sugarcreek Garaway 275, 16. Worthington Christian 358.

        Top Finishers: 1. Martinez (Stryker) 15:56.3, 2. Lane (Toledo Christian) 15:56, 3. Haughn (Mt. Gilead) 16:07, 4. Perun (Barnesville) 16:12, 5. Pykare(Cortland Maplewood) 16:13.

        Cincinnati Runners

        None.

       



Sports Stories
D'backs dethrone Yankees
SULLIVAN: D'Backs have the last comeback
World Series box score
Schilling, Johnson share MVP
D'Backs revel in classic victory
O'Neill goes out with two hits
Rivera finally blows one
Rookie manager aces his crash course
Sanders benched for Game 7
Turpin, St. Ursula focused on soccer titles
Volleyball trio underdogs at state
Boys state soccer schedule
Girls state soccer schedule
State volleyball schedule
Doerger coaching McNicholas again
LaSalle's Bader defends cross country title
Turpin girls win state cross country
- Ohio boys cross country results
Ohio girls cross country results
St. Ursula makes state soccer tourney
Turpin boys reach state soccer tourney
St. X, Madeira lose in regional soccer
Bacon girls lose soccer regional
Kentucky boys cross country
Kentucky girls cross country
Three make state volleyball tourney
Cyclones 2, Richmond 1
Jets 16, Saints 9
Rochester 3, Mighty Ducks 2

Bengals could make playoffs with 5-4 finish
Jaguars lose fifth in row
Xavier picked to win A-10 West
Bengals' price too steep for preps
Ohio second-round pairings
Ohio first-round scores
Colerain 30, Hamilton 7
Elder 38, Lebanon 13
Princeton 56, Anderson 20
St. Xavier 41, Northmont 6
Dayton Carroll 18, Roger Bacon 13
McNicholas 56, Mount Healthy 13
New Richmond 42, Ross 38
Piqua 21, Edgewood 0
Washington C.H. 39, Indian Hill 31
Wyoming 49, Jonathan Alder 21
Badin 23, Valley View 16
Coldwater 54, Madeira 14
North College Hill 41, Chillicothe Zane Trace 10
Reading 39, Wheelersburg 31
Covington 47, Williamsburg 14
Kentucky second-round pairings
Kentucky first-round scores
Ballard 43, Dixie Heights 32
Beechwood 56, Berea 6
Bellevue 27, Nicholas Co. 13
Covington Catholic 44, Harrison Co. 22
Highlands 49, Bourbon County 30
Holmes 24, Montgomery County 0
Lexington Catholic 54, Grant County 14
Lloyd 46, East Carter 0
Newport Central Catholic 56, Raceland 7
Paris 37, Holy Cross 6
Shelby County 19, Boone County 17
Indiana playoff pairings
Indiana playoff scores