Sunday, November 04, 2001

Kentucky girls cross country


Scott second, Campbell and Brossart third

By Ray Schaefer
Enquirer contributor

        LEXINGTON — Three Northern Kentucky girls cross country teams turned in good performances at Saturday's state meet, but not quite good enough to win.

        In Class AAA, Scott finished second to Bowling Green Greenwood, 53-149. Campbell County took third with 179.

        It was almost the same in Class A, where Bishop Brossart's bid for its first state title fell two places short. Hancock County defeated Frankfort 54-78, and Brossart was third with 98.

        But neither runners nor coaches seemed too disappointed about the outcome. Especially Scott, which won its seventh straight regional title last week.

        “We were going for first, but we just went out to run our best and let everything fall into place,” said sophomore Renee Smith, who at 20th place was the first Eagle to the finish line.

        Campbell County freshman Sara Hater was the fastest Northern Kentuckian among AAA runners. She took seventh in 19:27.4, and she flirted with the lead for much of the race.

        “My goal was to get top 10,” Hater said. “A little before the 2-mile, my side started hurting. I was still telling myself I had no pain in my body.

        “I felt good; I wish I could've done better.”

        North Hardin senior Elizabeth Campbell won AAA in 18:46.3.
       

Class A

               When Brossart coach Dave Schuh compared times, he was satisfied with third place.

        “That's probably where we belong,” Schuh said. “We had all seven of our runners in the top 37. We didn't have anybody that could break up Hancock County's pack or Frankfort's pack.”

        The youngest Mustang, seventh-grader Jill Heil, was the top finisher, in 12th place.

        “I think I really felt strong early in the race,” Heil said.

        Freshman Erica Johnson was next (21), followed by senior and sister Holly Johnson (22), senior Megan Uebel (25) and junior Chelsea Elam (32).

        “We had a great year,” Uebel said. “We told ourselves it was going to be close; whatever happened, we were going to be happy.”

        Hancock County senior Heather Vincent won the race. St. Henry senior Chrissy Cummings finished eighth, best among Northern Kentucky runners.
       

Class AA

               Bowling Green Warren East easily won the team title, defeating Fort Campbell 31-104. Louisville Mercy was third with 104, followed by Lloyd Memorial and Highlands with 155 and 158, respectively.

        Mercy freshman Carmen Mims won in 19:14.2. Highlands eighth-grader Darcie Dressman was the highest Northern Kentucky finisher, in 13th place. Lloyd senior Britt Rodgers was next in 14th.
       CLASS A

       

Team scores: 1. Hancock County 54; 2. Frankfort 78; 3. Bishop Brossart 98; 4. St. Henry 112; 5. Paducah St. Mary 145; 6. Christian Academy-Louis ville 216; 7. Trimble County 218; 8. Danville 235; 9. Walton-Verona 261; 10. Wolfe County 272.

        11. Somerset 288; 12. Ashland Fairview 295; 13. (tie) Bardstown and Dawson Springs 344; 15. Raceland 430; 16. Louisville Holy Cross 447; 17. Fulton City 448; 18. Evarts 462; 19. Pikeville 487; 20. Berea 516; 21. Cordia 572; 22. Red Bird 657.

        Top 10 finishers: 1. Heather Vincent (Hancock County) 19:41.1; 2. Jackie Gordon (Frankfort), 20:01.7; 3. Sarah Cole (Somerset), 20:23.1; 4. Tiagia Miller (Green County), 20:32.1; 5. Cassie Trueblood (Danville), 20:38.0; 6. Ally Boyd (Fairview), 20:40.0; 7. Lindsey Dawson (Frankfort), 20:43.8; 8. Chrissy Cummings (St. Henry), 20:47.1; 9. Courtney Moore (Wolfe County), 20:49.5; 10. Leesa Unger (Frankfort), 20:43.8.

        Other local participants: 12. Jill Heil (Bishop Brossart), 20:57.0; 14. Emily Fette (St. Henry), 21:00.8; 20. Courtney Hentz (St. Henry),21:22.8; 21. Erica Johnson (Bishop Brossart), 21:23.2; 22. Holly Johnson (Bishop Brossart), 21:24.6; 24. Alexandra Serrano (Holy Cross), 21:28.4; 25. Megan Uebel (Bishop Brossart), 21:29.2; 31. Katie Walsh (NewCath), 21:42.6; 32. Chelsea Elam (Bishop Brossart), 21:47.1.

        34. Tricia Brun (Bishop Brossart), 21:54.2; 36. Julie Armstrong (St. Henry), 21:58.6; 38. Cristen Kelly (Bishop Brossart), 22:07.5; 39. Lauren Chapman (Walton-Verona), 22:07.8; 43. Grace VanMelle (Villa Madonna), 22:10.1.

        46. Mary Elizabeth Hall (Ludlow), 22:20.8; 51. Allison Vest (Walton-Verona), 22:26.0; 58. Kasey Bird (St. Henry), 22:34.9; 59.. Alicia Wagner (Holy Cross), 22:36.6; 65. Annie Beck (St. Henry), 22:42.4; 67. Chelsea Valentine (Walton-Verona), 22:45.7; 72. Krista Torbeck (St. Henry), 22:59.0.

        84. Lindsey Madden (Bellevue), 23:20.4; 87 Katelyn Ellis (Walton-Verona), 23:26.1; 93. Jen Eddlemon (Walton Verona), 23:51.3; 101. Lucy Vanmelle (Villa Madonna), 24:10.9; 126. Elizabeth Vest (Walton-Verona), 25:08.8.

        CLASS AA

       

Team scores: 1. Warren East 31; 2. Fort Campbell 104; 3.Louisville Mercy 137; 4. Lloyd Memorial 155; 5. Highlands 158; 6. Boyle County 231; 7. Fleming County 236; 8. Owensboro Catholic 242; 9. Elizabethtown 256; 10. Lexington Catholic 297.

        11. Butler County 319; 12. Webster County 329; 13. Muhlenberg North 334; 14. Russell 345; 15. John Hardin 353; 16. Frankfort Western Hills 379; 17. Mercer County 422; 18. Powell County 455; 19. Shelby Valley 488; 20. Franklin County 543; 21. Louisville Presentation 547; 22. Madison Southern 643; 23. Whitesburg 685; 24. Magoffin County 696.

        Top 10 finishers: 1. Carman Mims (Mercy), 19:14.2; 2. Danella McClure (Warren East) 19:17.1; 3. Jenny Wimsatt (Warren East), 19:36.2; 4. Miranda Meeks (Caldwell County), 19:36.7; 5. Heather Coulter (Warren East), 19:39.2; 6. Rebecca Shultz (Fort Campbell), 19:55.5; 7. Charis Botelho (Fort Campbell), 19:58.4; 8. Mariah Valentine (Russell), 20:02.9; 9. Christy Taylor (Warren East), 20:03.6. 10. Lauren Arnold (Lexington Catholic), 20:06.2.

        Other local participants: 13. Darcie Dressman (Highlands), 20:17.3; 14. Britt Rodgers (Lloyd), 20:17.9; 16. Sondra Nieporte (Lloyd), 20:29.3; 28. Ashley Jones (Highlands), 2l:15.6.

        31. Alisha Hansman (Highlands), 21:18.1; 33. Kira Cooper (Lloyd), 21:21.2; 51. Abbey Hansman (Highlands), 22:02.5; 53. Jenni Marshall (Lloyd), 22:04.8; 59. Christin Veith (Highlands), 22:16.1; 60. Heather Griffin (Lloyd), 22:16.5; 70. Maggie Roberts (Highlands), 22:31.5; 73. Rachel Botto (Highlands), 22:38.3.

        82. Suzanne Blevins (Newport), 22:56.6; 85. Jade Woosley (Lloyd), 23:03.6; 98. Lana Ng (Newport), 23:25.0; 107. Christina Jones (Newport), 23:37.6; 126. Samantha Grant (Lloyd), 24:11.8.

        CLASS AAA

        Team scores: 1. Greenwood 53; 2. Scott 149; 3. Campbell County 179; 4. North Hardin 187; 5. Louisville DuPont Manual; 6. (tie) Louisville Sacred Heart and South Oldham 208; 8. Daviess County 210; 9. Owensboro Apollo 219; 10. Notre Dame 230.

        11. Woodford County 262; 12. Barren County 289; 13. Lexington Paul Dunbar 321.14. Shelby County 323; 15. Pulaski County 342; 16. Louisville Assumption 364; 17. Pulaski Southwestern 377; 18. Grant County 458; 19. Perry County Central 474; 20. Louisville Butler 589.

        21. Marshall County 597; 22. Pleasure Ridge Park 603; 23. Scott County 610; 24. Lexington Henry Clay 667.

        Top 10 finishers: 1. Elizabeth Campbell (North Hardin), 18:46.3; 2. Julie Yonts (Lou. Ballard), 18:55.0; 3. Emily Leeper (Greenwood), 19:02.1; 4. Melissa Massey (Lou. DuPont Manual), 19:06.7; 5. Whitney Brainard (Pulaski Southwestern), 19:09.0; 6. Maddie Schueler (Lou. Sacred Heart), 19:15.2; 7. Sara Hater (Campbell County), 19:27.4; 8. Kim Grieshaber (Woodford County), 19:33.6; 9. Alli Sauer (South Oldham), 19:45.8; 10.Natalie Leeper (Greenwood), 19:45.

        Other local participants: 12. Meghan Crowe (Notre Dame), 19:50.4; 17. Kristen Geiger (Notre Dame), 20:05.0; 19. Renee Smith (Scott), 20:10.2; 23. Samantha Geiger (Simon Kenton), 20:14.9; 25. Lauren Crook (Scott), 20:16.1; 34. Heidi Rawe (Campbell County), 20:32.4; 35. Jaye Riedinger (Campbell County), 20:32.7.

        38. Kortni Dukes (Scott), 20:41.3; 46. Jennifer Wilson (Scott), 20:51.0; 47. Jerrica Maddox (Scott), 20:52.5; 56. Alex Krallman (Scot), 21:02.9; 61. Erin Bunting (Campbell County), 21:07.3; 66. Brittany Metzger (Scott), 21:13.7; 67. Meggy Rawe (Campbell County), 21:14.2; 68. Amanda Egan (Notre Dame), 21:15.2.

        78. Michael Peters (Grant County), 21:26.1; 80. Meaghan McCallin (Notre Dame), 21:29.5; 82. Ali Steffen (Notre Dame), 21:34.2; 85. Joanna Ullrich (Grant County), 21:37.4; 94. Becky Lorenz (Grant County), 21:45.4.

        103. Rose Morgan (Simon Kenton), 21:52.4; 105. Jennifer Franke (Ryle), 21:53.3; 106. Ashley Cummins (Campbell County), 21:53.7; 108. Maggie Spears (Notre Dame), 21.56.1; 109. Brennan Collins (Ryle), 21:57.5; 128. Megan Foltz (Campbell County), 22:26.1.

        131. Angela Bailey (Grant County), 22:27.5; 144. Caitlin Rock (Dixie Heights), 22:53.2; 152. Angie Martin (Boone County), 23:11.3; 163. Cayla Laboy (Grant County), 23:26.8; 164. Holly Francois (Grant County), 23:27.3; 173. Laura Collins (Simon Kenton), 23:51.4; 185. Debbie Stamm (Notre Dame), 24:31.8; 193. Megan Cofer (Grant County), 24:47.9.

       



Sports Stories
D'backs dethrone Yankees
SULLIVAN: D'Backs have the last comeback
World Series box score
Schilling, Johnson share MVP
D'Backs revel in classic victory
O'Neill goes out with two hits
Rivera finally blows one
Rookie manager aces his crash course
Sanders benched for Game 7
Turpin, St. Ursula focused on soccer titles
Volleyball trio underdogs at state
Boys state soccer schedule
Girls state soccer schedule
State volleyball schedule
Doerger coaching McNicholas again
LaSalle's Bader defends cross country title
Turpin girls win state cross country
Ohio boys cross country results
Ohio girls cross country results
St. Ursula makes state soccer tourney
Turpin boys reach state soccer tourney
St. X, Madeira lose in regional soccer
Bacon girls lose soccer regional
Kentucky boys cross country
- Kentucky girls cross country
Three make state volleyball tourney
Cyclones 2, Richmond 1
Jets 16, Saints 9
Rochester 3, Mighty Ducks 2

Bengals could make playoffs with 5-4 finish
Jaguars lose fifth in row
Xavier picked to win A-10 West
Bengals' price too steep for preps
Ohio second-round pairings
Ohio first-round scores
Colerain 30, Hamilton 7
Elder 38, Lebanon 13
Princeton 56, Anderson 20
St. Xavier 41, Northmont 6
Dayton Carroll 18, Roger Bacon 13
McNicholas 56, Mount Healthy 13
New Richmond 42, Ross 38
Piqua 21, Edgewood 0
Washington C.H. 39, Indian Hill 31
Wyoming 49, Jonathan Alder 21
Badin 23, Valley View 16
Coldwater 54, Madeira 14
North College Hill 41, Chillicothe Zane Trace 10
Reading 39, Wheelersburg 31
Covington 47, Williamsburg 14
Kentucky second-round pairings
Kentucky first-round scores
Ballard 43, Dixie Heights 32
Beechwood 56, Berea 6
Bellevue 27, Nicholas Co. 13
Covington Catholic 44, Harrison Co. 22
Highlands 49, Bourbon County 30
Holmes 24, Montgomery County 0
Lexington Catholic 54, Grant County 14
Lloyd 46, East Carter 0
Newport Central Catholic 56, Raceland 7
Paris 37, Holy Cross 6
Shelby County 19, Boone County 17
Indiana playoff pairings
Indiana playoff scores