Sunday, November 04, 2001

Kentucky boys cross country


Brossart earns 3rd straight title

By Ray Schaefer
Enquirer Contributor

        LEXINGTON — Bishop Brossart's boys cross country team saw coach Ray Kues coming toward them with a stern expression. But Kues had great news — a third straight Class A state title, a 71-113 victory over Christian Academy-Louisville at the Kentucky Horse Park.

        “This one was definitely iffy,” senior Tim Kaiser said. “It feels great. I don't know what to say about that. I'm shocked.”

        Brossart has won five titles since 1991 (the others were in 1991 and 1992), and the Mustangs became the first team in school history to win three in a row.

        Kues wasn't into comparing the titles.

        “None of them are easy,” Kues said. “It's an honor to be associated with guys like this who work so hard. It's a good day for Brossart.”

        Seniors led Brossart all year, and that was the case on Saturday.

        Owsley County senior Michael Congleton won the race, and Kentucky Country Day's Alex Brey was second. But Kaiser and senior Paul Markus were third and fourth, respectively.

        Kaiser was not really pleased with his race.

        “I didn't feel right, my stomach was cramping up and my knee was hurt,” Kaiser said. “But you can't use that as excuses. It was state, so I kept pushing.”

        Markus thought he ran his best race of the season.

        “Usually, in the middle of the race I have a mental letdown,” Markus said. “I was able to fight that off.”

        Sophomore Joey Heil was the next Mustang (21), followed by senior Ian McDole (22) and eighth-grader Chad Schmidt (40).

        When asked what Brossart would do next year, Kues said “start over.” But he first had final words for 2001's team.

        “They're a bunch of hard-working kids who knew from July they were going to have a target on their backs,” he said. “We never lost to an A or AA team.”

        St. Henry finished third with 128 points. Walton-Verona was ninth with 237 points and Newport Central Catholic was 12th with 347.
       

Class AA
               Owensboro Catholic won the team title over Bowling Green Warren East, 89-100. Highlands finished third with 148.

        Sophomore Braylen Derrick was the first Highlands runner to finish — he took 18th place. Coach Dan Baker thought third place was reasonable since his top runner, junior Jeff Peter, missed the final two races with shin splints.

        What Baker liked as much as this year's performance was the potential for next year. Nathan Clinkenbeard is the only senior.

        “We got six new runners,” Baker said. “They're all back next year.”

        Lloyd Memorial was 10th with 282 points. Sophomore Keith Knapp led the Juggernauts with his 13th place finish.
       

Class AAA
               Covington Catholic coach Jack Kaelin finished his 37th and final season Saturday. He had a successful run: state titles in 1982 and 1994; runner-up finishes in 1969, '70, '84, '86, '91 and '97; 13 regional championships; and 15 regional runners-up.

        Kaelin looked back at all his teams. He said he was the last person responsible.

        “I just had the good people to work with, parents, students, coaches,” Kaelin said. “We pushed each other.”

        Louisville St. Xavier won the team title over Shelby County, 48-117. Scott was ninth with 296 points, Campbell County finished 11th with 316 and CovCath was 12th with 335.

        St. Xavier junior Bobby Curtis won the race in a state-record 15:06.0. Campbell County senior Denny Kramer finished 10th in 16:36.4.

        Class A

        Team scores: 1. Bishop Brossart 71; 2. Christian Academy-Louisville 113; 3. St. Henry 128; 4. Louisville Holy Cross 167; 5. Paducah St. Mary 182; 6. Pikeville 206; 7. Wolfe County 214; 8. Hancock County 225; 9. Walton-Verona 237; 10. Fort Knox 267.

        11. Green County 291; 12. Newport Central Catholic 347; 13. Frankfort 356; 14. Williamsburg 382; 15. Red Bird 388; 16. Owsley County 395; 17. Portland Christian 416; 18. Carroll County 457; 19. Danville 482; 20. Fulton City 525; 21. Dawson Springs 552; 22. Jenkins 565; 23. Cordia 569; 24. Burgin 574.

        Top 10 finishers: 1. Michael Congleton (Owsley County), 16:05.1; 2. Alex Brey (Ky. Country Day), 16:13.8; 3. Tim Kaiser (Bishop Brossart), 16:25.7; 4. Paul Markus (Bishop Brossart), 16:27.4; 5. T.J. Eubanks (Christian Academy), 16:35.3; 6. Craig Smith (Cumberland County), 16:41.4; 7. Chris Danks (St. Henry), 16:47. 9; 8. Derek Halsey (Wolfe County),16:49.1; 9. Waylin Franks (Wolfe County), 16:50.7; 10. Matthew Sykes (Pikeville), 16:53.8.

        Other local participants: 18. Greaham Niemer (NewCath), 17:24.7; 21 Joey Heil (Bishop Brossart), 17:28.2; 22. Ian McDole (Bishop Brossart), 17:29.2; 28. Charley Meade (Walton-Verona), 17:42.0; 30. Deerl Brock (Walton-Verona), 17:47.6; 31. Craig Harmeling (St. Henry), 17:51.0.

        34. Reggie Bieger (St. Henry), 17:56.9; 37. Bradley Miller (Ludlow), 17:59.7; 40. Chad Schmidt (Bishop Brossart), 18:04.5; 41. Greg Robinson (St. Henry), 18:04.9; 48. Pat Fette (St. Henry (St. Henry), 18:12.3; 51. Zac Dietrich (Bishop Brossart), 18:16.6; 56. Jeff Laake (St. Henry), 18:24.9; 58. Chuck Bole (Dayton), 18:25.9; 66. Shawn Tursany (Dayton), 18:31.9; 67. Alex Schultz (Holy Cross), 18:34.6; 68. Jason Dew (NewCath), 18:35.2; 69. Jeremy Ellis (Walton-Verona) 18:36.3;

        71. Matt Kaiser (St. Henry), 18:40.5; 74. Nathan Barnes (Walton-Verona), 18:42.7; 80. Nick Steffen (Bishop Brossart), 18:49.5; 92. Peanie Schulkers (NewCath), 19:01.7; 97. Brandon Eddlemon (Walton-Verona), 19:05.7; 125. Forest Harrison (Walton-Verona), 19:43.9.

        128. Nathan Litmer (NewCath), 19:47.5; 133. Kyle Grosser (NewCath), 20:00.0; 137. Danny Geiger (NewCath), 20:02.8; 145. Andrew Trice (NewCath), 20:08.8; 155. Farley Stephenson (Villa Madonna), 20:24.9; 157. Tyler Vonhandorf (Walton-Verona), 20:27.5.

        CLASS AA

        Team scores: 1. Owensboro Catholic 89; 2. Bowling Green Warren East 100; 3. Highlands 148; 4. Boyle County 206; 5. Frankfort Western Hills 217; 6. Fleming County 224; 7. Rowan County 244; 8. West Jessamine 258; 9. Lexington Catholic 280; 10. Lloyd Memorial 282.

        11. Louisville DeSales 294; 12. Elizabethtown 330; 13. John Hardin 335; 14. Webster County 337; 15. Franklin County 356; 16. Muhlenberg North 357; 17. Hopkins CountyCentral 372; 18. Powell County 432; 19. Bell County 439; 20. Corbin 495; 21. Shelby Valley 500; 22. Breckinridge County 511; 23. Anderson County 529; 24. Jackson County 539.

        Top 10 finishers: 1. Daniel Morgan (Boyle County), 16:31.9; 2. Ron Duncan (Fleming County), 16:35.3; 3. Andrew Thompson (Owensboro Catholic), 16:48.1; 4. Mark Noll (Lexington Catholic), 16:50.9; 5. Clayton Shuffett (Warren East), 17:05.4; 6. Dario Ventura (Powell County), 17:12.5; 7. Jacob Fortney (Muhlenberg North), 17:15.1; 8. David Webster (Elizabethtown), 17:15.7; 9. Brian Mayer (Wayne County), 17:17.4; 10. Jason Funk (Western Hills), 17:18.7.

        Other local participants: 13. Keith Knapp (Lloyd), 17:20.8; 18. Braylen Derrick (Highlands), 17:28.8; 20. Justin Clark (Highlands), 17:33.1; 23. Nathan Clinkenbeard (Highlands), 17:39.7; 32. Jimmy Gesenhues (Highlands), 17:57.7; 55. Ernie Creech (Lloyd), 18:36.4; 78. Keenan Krueskamp (Lloyd), 18:53.6; 87. Evan Clinkenbeard (Highlands), 18:58.7.

        96. Anthony Creech (Lloyd), 19:06.4; 108. Kyle Durham (Lloyd), 19:20.9; 137. Johnny Gesenhues (Highlands), 19:58.9; 150. Jeff Peter (Highlands), 20:18.7; 164. Greg Tieke (Lloyd), 20:38.9; 199. Andy Leftin (Lloyd) 24:32.5.

        CLASS AAA

        Team scores: 1. Louisville St. Xavier 48; 2. Shelby County 117; 3. Daviess County 145; 4. Bowling Green Greenwood 154; 5. Louisville Trinity 179; 6. Louisville Butler 198; 7. South Oldham 199; 8. Owensboro Apollo 218; 9. Scott 296; 10. Lexington Paul Dunbar 301.

        11. Campbell County 316; 12. Covington Catholic 335; 13. Woodford County 340; 14. Louisville DuPont Manual 369; 15. Oldham County 387; 16. Lexington Henry Clay 423; 17. Ryle 445; 18. Bowling Green 452; 19. Pulaski Southwestern 460; 20. Marshall County 519.

        21. Grayson County 559; 22. Perry County Central 584; 23. Barren County 622; 24. Harrison County 696; 25. Lincoln County 728.

        Top 10 finishers: 1. Bobby Curtis (St. Xavier), 15:06.0; 2. Ryan Snellen (Central Hardin), 15:35.8; 3. Jacob Buckman (Lou. Butler), 15:47.6; 4. Isaac LaFond (South Oldham), 16:04.5; 5. Kal Clark (South Oldham), 16:07.3; 6. Peter Meirose (St. Xavier), 16:19.4; 7. Jacob Lee (Apollo), 16:27.8; 8. James Clements (Shelby County), 16:28.1; 9. Michael Jesse (Shelby County), 16:35.0; 10. Denny Kramer (Campbell County), 16:36.4.

        Other local participants: 13. Michael Hicks (Scott), 16:44.4; 27. Chris Davis (CovCath), 16:58.6; 33. Daniel Tracy (Ryle), 17:03.0; 36. Trey Greene (Conner), 17:09.9; 40. Josh Kinney (Campbell County), 17:14.5; 50. Jason Ashley (CovCath), 17:24.8; 52. Jonathon Knowles (Conner), 17:27.4; 69. Sam Henry (Ryle), 17:45.7; 71. Ian Johnstone (Scott), 17:46.9; 77. Jeremy Wilson (Campbell County), 17:51.0.

        80. Todd Metzger (CovCath), 17:52.9; 83. Chris Schmidt (Scott), 17:57.0; 85. Jose Solis (Conner), 17:59.8; 95. Andrew Burk (Scott), 18:04.2; 98. Colin Reusch (Scott), 18:06.9; 103. Nathaniel Gravely (Scott), 18:09.3; 111. Jerry Biedenbender (Scott), 18:18.0; 119. Patrick Brown (Campbell County), 18:23.8; 122. Brad Cooper (Simon Kenton), 18:26.0; 123. Mike Allgeier (Ryle), 18:27.7.

        124. Robert Vocke (Dixie Heights) 18:28.0; 125. Ryan Borowski (CovCath), 18:28.8l; 129. Sam Conley (CovCath), 18:32.4; 136. Matt Peace (Ryle), 18:38.1; 138. Steve Ford (Campbell County) 18:39.8; 141. Kevin Strole (Campbell County), 18:43.0; 142. Jay Hays (Simon Kenton), 18:43.5; 150. Daniel Arnold (CovCath), 18:50.5.

        161. Matt Fay (CovCath), 19:01.4; 173. Cory Bankemper (Campbell County), 19:14.6; 175. Edward Schaffer (Grant County), 19:25.9; 189. Brian Fowler, 20:00.0; 197. Skyler Smith (Ryle), 20:35.2.

       



Sports Stories
D'backs dethrone Yankees
SULLIVAN: D'Backs have the last comeback
World Series box score
Schilling, Johnson share MVP
D'Backs revel in classic victory
O'Neill goes out with two hits
Rivera finally blows one
Rookie manager aces his crash course
Sanders benched for Game 7
Turpin, St. Ursula focused on soccer titles
Volleyball trio underdogs at state
Boys state soccer schedule
Girls state soccer schedule
State volleyball schedule
Doerger coaching McNicholas again
LaSalle's Bader defends cross country title
Turpin girls win state cross country
Ohio boys cross country results
Ohio girls cross country results
St. Ursula makes state soccer tourney
Turpin boys reach state soccer tourney
St. X, Madeira lose in regional soccer
Bacon girls lose soccer regional
- Kentucky boys cross country
Kentucky girls cross country
Three make state volleyball tourney
Cyclones 2, Richmond 1
Jets 16, Saints 9
Rochester 3, Mighty Ducks 2

Bengals could make playoffs with 5-4 finish
Jaguars lose fifth in row
Xavier picked to win A-10 West
Bengals' price too steep for preps
Ohio second-round pairings
Ohio first-round scores
Colerain 30, Hamilton 7
Elder 38, Lebanon 13
Princeton 56, Anderson 20
St. Xavier 41, Northmont 6
Dayton Carroll 18, Roger Bacon 13
McNicholas 56, Mount Healthy 13
New Richmond 42, Ross 38
Piqua 21, Edgewood 0
Washington C.H. 39, Indian Hill 31
Wyoming 49, Jonathan Alder 21
Badin 23, Valley View 16
Coldwater 54, Madeira 14
North College Hill 41, Chillicothe Zane Trace 10
Reading 39, Wheelersburg 31
Covington 47, Williamsburg 14
Kentucky second-round pairings
Kentucky first-round scores
Ballard 43, Dixie Heights 32
Beechwood 56, Berea 6
Bellevue 27, Nicholas Co. 13
Covington Catholic 44, Harrison Co. 22
Highlands 49, Bourbon County 30
Holmes 24, Montgomery County 0
Lexington Catholic 54, Grant County 14
Lloyd 46, East Carter 0
Newport Central Catholic 56, Raceland 7
Paris 37, Holy Cross 6
Shelby County 19, Boone County 17
Indiana playoff pairings
Indiana playoff scores