Sunday, May 20, 2001

Boys district track championships


Reading, New Richmond capture titles

By Dave Schutte
The Cincinnati Enquirer

        Going out as Division III district track champion was Reading's goal heading into Saturday's meet at Amelia Stadium. Mission accomplished.

        Led by DeShawn Wynn's victories in the 100 and 200 meters, the Blue Devils won district with 156 points, 23 more than runner-up Cincinnati Hills Christian Academy.

        In Division II, New Richmond and Madeira entered the final event tied with 105 points. New Richmond won the district title after Madeira dropped the baton on the second handoff in the 1,600 relay.

        Reading coach Jeremy Pletz said surprising performances were key to the victory.

        “I told the guys that it would be tougher next year because we'll probably be Division II,” Pletz said. “The key today was the way several kids stepped up in events they usually don't run.”

        When Reading's Harry Wells couldn't perform in the 400 and 800 meters and the 1,600 relay because of an illness, Pletz asked for volunteers.

        Scott Lawson agreed to run the 800 and scored three points with a sixth-place finish. Paul Hall was third in the 800 in addition to winning the 300 and 110 hurdles. Andy Langford, normally a 400 runner, finished fifth in the 1,600 meters.

        Another surprising contributor was Charlie Vample, a first-year performer in track, who took fourth in the 100 meters.

        “It was good to see how the kids pulled together,” Pletz said. “We've run against mostly Division II teams this year, and they were pretty discouraged at times.”

        After easily winning the 100 meters, Wynn anchored the winning 400-meter relay team and then finished first in the 200 meters.

        “I put on 20 pounds, and it takes more time stretching before every meet,” Wynn said. “My goal is to win the state championship in both events. The guy who beat me in the 100 graduated, but the guy who won the 200 is back.”

        New Richmond's title was highlighted by a 1-2 finish in the 3,200 meters. Bobby Wells won in a career-best time of 10:32 and sophomore Tony Gemma followed at 10:41.47.

        “Bobby's been around the 10:50 mark all season,” McConnell said. “We pulled him out of the 1,600 today, and he took nearly 20 seconds off his previous best time.”

        Hurdler Bill Blair also scored well, taking second in the 110 high hurdles and third in the 300 intermediate hurdles.

        TOUGH BREAK: When Bethel-Tate senior Shane Mays hit the final hurdle and fell in the 300 hurdles, announcer Mike Hall nearly went into shock.

        “Tell me it didn't happen,” said Hall, an assistant track coach at Amelia. “Shane came to Amelia every day to practice and is a nice kid. He always took time to help our kids and was here after everybody had gone home.”

        Mays, who practices at Amelia because Bethel-Tate doesn't have a track, was on his way to winning the event when he fell.

        GOOD CALL: A change of strategy proved to be the difference for Chris Pittman, a sophomore distance runner at Lockland.

        “Last year as a freshman, my coach wanted me to go for the lead, and I would always get passed at the end,” Pittman said. “Now I run off the pace and sprint the final 150 meters.”

        Trailing until the top of the stretch, Pittman came on strong to beat Bryan Holder of CHCA in 4:53.69. He also qualified to regionals in the 800 meters.

        Division II

        Team Standings: 1. New Richmond 115, 2. Madeira 105, 3. Mariemont 85 4. Wyoming 58, 5. Indian Hill 52, 6. Batavia 50, 7. Goshen 38, 8. Purcell Marian 32, 9. Blanchester 23, 10. Felicity 17, 11. Finneytown 12, 12. Taylor 9 1/2, 13. North College Hill 9, 14. Bethel-Tate 7, 15. Deer Park 4, 16. Clermont Northestern 3 1/2.

        Regional Qualifiers

        110 High Hurdles: 1. Golden (Blanchester) 15.18, 2. Blair (New Richmond) 15.20, 3. Keffer (Mariemont) 15.39, 4. Armbruster (New Richmond) 15.89.

        100 Meters: 1. Miller (Madeira) 11.19, 2. Cooper (Purcell Marian) 11.23, 3. Wright (Wyoming) 11.43, 4. Westheimer (Batavia) 11.64.

        1600 Meters: 1. Gemma (New Richmond) 4:38.54, 2. Montgomery (Purcell Marian) 4:40.97, 3. Koscianski (Wyoming) 4:41.61, 4. Wulsin (Indian Hill) 4:42.94.

        400 Relay: 1. Mariemont 43.77, Madeira 44.45, 3. North College Hill 44.94, 4. Purcell Marian 45.33.

        400 Meters: 1. Wilhelm (Batavia) 50.93, 2. Davis (Madeira) 52.26, 3. Shorts (Mariemont) 52.54, 4. Hirsh (Indian Hill) 52.85.

        300 Hurdles: 1. Ballinger (Mariemont) 40.43, 2. Armbruster (New Richmond) 41.31, 3. Blair (New Richmond) 41.93, 4. Faulk (Mariemont) 42.89.

        800 Meters: 1. Kennedy (Madeira) 2:01.68, 2. Quinteros (Indian Hill) 2:02.67, 3. Crawford (Goshen) 2:03.16, 4. Richards (Blanchester) 2:03.42.

        200 Meters: 1. Beamon (Indian Hill) 22.84, 2. Westheimer (Batavia) 23.20, 3. Abdellah (Wyoming) 23.34, 4. Riddle (Mariemont) 23.69.

        3200 Meters: 1. Wells (New Richmond) 10:32.2, 2. Sawyer (Madeiira) 10:38.03, 3. 3. Gemma (New Richmond) 10:41.47, 4. Wilson (Indian Hill) 10:41.47.

        1600 Meter Relay: 1. New Richmond 3:31.38, 2. Indian Hill 3:31.63, Mariemont 3:32.81, 4. Wyoming 3:37.19.

        Division III

        Team Standings: 1. 1. Reading 156, 2. Cincinnati Hills Christian Academy 123, 3. Cincinnati Country Day 86, 4. Lockand 73, 5. Georgetown 73, 6. Williamsburg 43, 7. Hillcrest 23, 8. Summit Country Day 16, 9. St. Bernard 15, 10. Cincinnati Christian 11, 11. Seven Hills 9, 12. Landmark Christian 3.

        Regional Qualifiers

        110 Hurdles: 1. Hall (Reading) 16.30, 2. Johnson (CHCA) 16.46, 3. Westendorf (CHCA) 17.24, 4. Wolf (Reading) 17.99.

        100 Meters: 1. Wynn (Reading) 11.09, 2. Schneider (CCD) 11.28, 3. Morey (CCD) 11.47, 4. Vample (Reading) 11.67.

        1600 Meters: 1. C. Pittman (Lockland) 4:53.69, 2. Holden (CHCA) 4:56.92, 3. Willis (CCD) 4:58.24, 4. Crank (St. Bernard) 4:59.94.

        400 Relay: 1. CCD 44.36, 2. Reading 45.26, 3. CHCA 46.12, 4. Hillcrest 47.57.

        400 Meters: 1. Seesholtz (Georgetown) 53.6, 2. Twombly (Summit CD) 53.65, 3. B. Pittman (Lockland) 54.43, 4. Voss (CHCA) 54.83.

        300 Hurdles: 1. Hall (Reading) 42.77, 2. Johnon (CHCA) 43.01, 3. Spievack (CCD) 44.55, 4. Mitchell (Lockland) 45.04.

        800 Meters: 1. Callicott (CHCA) 2:07.62, 2. Miller (CCD) 2:07.95, 3. Langford (Reading) 2:08.30, 4. C. Pittman (Lockland) 2:13.29.

        200 Meters: 1. Wynn (Reading) 22.63, 2. Schneider (CCD) 22.85, 3. Morey (CCD) 23.38, 4. Hunter (Lockland) 23.65.

        3200 Meters: 1. Crank (St. Bernard) 11:08.05, 2. Kurtz (Reading) 11:22.21, 3. Urton (Lockland) 11:55.54, 4. Gurry (Cincinnati Christian) 11:58.12.



Sports Stories
SULLIVAN: Wagering a way of life for some
How has NKU found success?
NKU president angling for leap to Div. I
NKU golfers aim for national title
UC track star does NBA for NBC
Auto Racing Insider
Best and worst of week in sports
Five Questions with Jerry Glanville
Tristate golf notebook
Tee times for U.S. Open qualifier
- Boys district track championships
Girls district track championships
District baseball championships
District softball rained out
District tennis championships
St. Xavier wins state volleyball berth
Miami plays for MAC baseball title

UC boots center Little
Astros 6, Reds 3
Boone plans to try Reese at SS
Where does Deion fit in?
Selby ready to fill holes as needed
Tribute to a fan
Reds box, runs
Xavier golfers tie for 20th in NCAA Regional