Thursday, March 15, 2001

Ohio boys regional schedule




        DIVISION I

        At Ohio State Fairgrounds Coliseum, Columbus

        Cols. Brookhaven (24-0) vs. Thomas Worthington (20-3), Thursday, 7

        Championship: Saturday, 7:30

        At Xavier University, Cincinnati

        Elder (18-6) vs. Springfield South (19-5), Thursday, 6:15

        Western Hills (20-4) vs. Vandalia Butler (20-4), Thursday, 8

        Championship: Saturday, 7:30

        At University of Toledo

        Championship: Lima Sr. (19-5) vs. Cle. St. Ignatius (22-2), Saturday, 7:30

        At University of Akron

        Massillon Jackson (20-3) vs. Cle. Hts. (17-6), Thursday, 7

        Championship: Stow (20-5) vs. Massillon Jackson-Cle. Hts. winner, Saturday, 7:30

        DIVISION II

        At Wright State University, Dayton

        Championship: Roger Bacon (18-7) vs. Kettering Alter (22-2), Saturday, 7:30

        At Ohio University, Athens

        Championship: Cols. E. (15-8) vs. Cambridge (20-4), Saturday, 7:30

        At Bowling Green State University

        Championship: Tallmadge (25-0) vs. Willard (23-1), Saturday, 7:30

        At Canton Civic Center

        Championship: Warrensville Hts. (23-1) vs. Can. S. (20-4), Saturday, 7:30

        DIVISION III

        At Ohio University, Athens

        Chesapeake (23-1) vs. Morral Ridgedale (23-0), Thursday, 6:15

        Belpre (21-3) vs. Newcomerstown (18-6), Thursday, 8

        Championship: Saturday, 3

        At Wright State University, Dayton

        Middletown Fenwick (19-5) vs. Waynesville (17-7), Thursday, 6:15

        Canal Winchester (19-4) vs. Casstown Miami E. (22-2), 8

        Championship: Saturday, 3

        At Bowling Green State University

        Bucyrus Wynford (19-4) vs. Findlay Liberty-Benton (23-0), Thursday, 6:30

        Haviland Wayne Trace (22-1) vs. Oberlin (16-7), Thursday, 8:15

        Championship: Saturday, 3

        At Canton Field House

        Akr. SVSM (22-1) vs. Jeromesville Hillsdale (23-0), Thursday, 7:30

        Championship: Cle. VASJ (14-11) vs. SVSM-Jeromesville Hillsdale winner, Saturday, 3

        DIVISION IV

        At University of Toledo

        Championship: Delphos St. John's (20-4) vs. McComb (19-6), Friday, 7:30

        At Canton Field House

        Championship: Cle. Hts. Lutheran E. (20-4) vs. Strasburg-Franklin (21-4), Friday, 7:30

        At Miami University, Oxford

        Championship: Maria Stein Marion Local (21-3) vs. Tipp City Bethel(20-4), Friday, 7:30

        At Ohio State Fairgrounds Coliseum, Columbus

        Championship: Worthington Christian (21-4) vs. Reedsville Eastern (21-3), Friday, 7:30

Boys basketball coverage
Girls basketball coverage



Sports Stories
Roger Bacon marches into regional final
Alter runs past Purcell-Marian
Elder, West Hi root for each other
Boys regional semifinal matchups
Munoz repeats as Ohio Ms. Basketball
Girls state semifinal matchups
Last-second shot sinks Campbell Co.
Russellville too much for Highlands
Guidugli weighs UC, UK, Notre Dame
Louisville Male 54, Oldham Co. 40
Clay County 81, South Floyd 65
Ohio boys basketball scores
- Ohio boys regional schedule
Ohio girls state tournament
Ohio girls Division IV team
Cincinnati boys basketball schedule
Cincinnati girls basketball schedule
Kentucky boys basketball scores
Ky. boys Sweet Sixteen schedule