Sunday, March 11, 2001

Ohio boys regional pairings




        DIVISION I

        At Ohio State Fairgrounds Coliseum, Columbus

        Dublin Coffman (22-2) vs. Zanesville (19-4), Wednesday, 7 p.m.

        Cols. Brookhaven (24-0) vs. Thomas Worthington (20-3), Thursday, 7

        Championship: Saturday, 7:30

        At Xavier University, Cincinnati

        Cin. Elder (18-6) vs. Springfield South (19-5), Thursday, 6:15

        Vandalia Butler (20-4) vs. Cin. Western Hills (20-4), Thursday, 8

        Championship: Saturday, 7:30

        At University of Toledo

        Ashland (19-4) vs. Lima Sr. (18-5), Wednesday, 7

        At Cleveland State University

        Cle. St. Ignatius (21-2) vs. Strongsville (20-3), Wednesday, 8

        At University of Toledo

        Championship: Saturday, 7:30

        At University of Akron

        Mentor (21-3) vs. Stow (19-5), Wednesday, 7

        Massillon Jackson (20-3) vs. Cle. Hts. (17-6), Thursday, 7 p.m.

        Championship: Saturday, 7:30

        DIVISION II

        At Wright State University, Dayton

        Cin. Purcell-Marian (16-8) vs. Kettering Alter (21-2), Wednesday, 6:15

        Cin. Roger Bacon (17-7) vs. Cols. Mifflin (11-11), Wednesday, 8 p.m.

        Championship: Saturday, 7:30

        At Ohio University, Athens

        Cols. E. (14-8) vs. Dover (18-5), Wednesday, 6:15

        Cambridge (19-4) vs. Portsmouth (19-4), Wednesday, 8

        Championship: Saturday, 7:30

        At Bowling Green State University

        Willard (22-1) vs. Ottawa-Glandorf (23-1), Wednesday, 7

        At Cleveland State University

        Olmsted Falls (19-4) vs. Tallmadge (24-0), Wednesday, 6:15

        At Bowling Green State University

        Championship: Saturday, 7:30

        At Canton Civic Center

        Youngs. Chaney (18-5) vs. Warrensville Hts. (22-1), Wednesday, 6:15 p.m.

        Can. S. (19-4) vs. Cortland Lakeview (20-3), Wednesday, 8

        Championship: Saturday, 7:30

        DIVISION III

        At Ohio University, Athens

        Chesapeake (23-1) vs. Morral Ridgedale (23-0), Thursday, 6:15

        Belpre (21-3) vs. Newcomerstown (18-6), Thursday, 8

        Championship: Saturday, 3

        At Wright State University, Dayton

        Middletown Fenwick (19-5) vs. Waynesville (17-7), Thursday, 6:15

        Canal Winchester (19-4) vs. Casstown Miami E. (22-2), 8

        Championship:

        At Bowling Green State University

        Bucyrus Wynford (19-4) vs. Findlay Liberty-Benton (23-0), Thursday, 6:30 p.m.

        Haviland Wayne Trace (22-1) vs. Oberlin (16-7), Thursday, 8:15

        Championship: Saturday, 3 p.m.

        At Canton Field House

        Girard (17-6) vs. Cle. VASJ (13-11), Wednesday, 7:30

        Akr. SVSM (22-1) vs. Jeromesville Hillsdale (23-0), Thursday, 7:30

        Championship:

        DIVISION IV

        At University of Toledo

        Holgate (19-4) vs. Delphos St. John's (19-4), Tuesday, 6:30

        McComb (18-6) vs. Old Fort (14-10), Tuesday, 8:15

        Championship: Friday, 7:30

        At Canton Field House

        E. Can. (14-9) vs. Cle. Hts. Lutheran E. (19-4), Tuesday, 6:15

        Mogadore (16-8) vs. Strasburg-Franklin (20-4), Tuesday, 8

        Championship: Friday, 7:30

        At Miami University, Oxford

        Botkins (21-3) vs. Maria Stein Marion Local (20-3), Tuesday, 6:15

        Tipp City Bethel (19-4) vs. Covington (19-4), Tuesday, 8

        Championship: Friday, 7:30

        At Ohio State Fairgrounds Coliseum, Columbus

        Worthington Christian (20-4) vs. Mansfield St. Peter's (15-8), Tuesday, 6:15

        Willow Wood Symmes Valley (18-5) vs. Reedsville Eastern (20-3), Tuesday, 8

        Championship: Friday, 7:30 p.m.

Boys basketball coverage
Girls basketball coverage



Sports Stories
Online pool and college hoops coverage at Cincinnati.com
UK criticism 'bothering' Pitino
Davis ponders uncertain future at Indiana
Huffman, Kent State on way up
Kentucky keys on shooting, defending threes
Boxer Page still listed critical
Munoz repeats as top Div. I player
NewCath's Dawn second-team all Ky.
Highlands, Boone reach Ninth Region final
Boone County 55, Holmes 43
Highlands 40, Holy Cross 36
Brossart reaches Tenth Region finals
Kentucky girls basketball scores
Cincinnati boys basketball schedule
Cincinnati girls basketball schedule
- Ohio Boys Regional Pairings
Ohio girls state tournament
Kentucky boys Sweet 16 schedule

Warrick promises more TDs
Braham signing keeps line intact
Browns pick Enis over Dillon
Ravens shell out for Searcy
Casey looks to be cleanup hitter
Sheffield rumors false, Bowden says
Boone likes knuckleballer
Game report: Devil Rays 7, Reds 0
Coles says XU can beat Irish
Notre Dame struggled down stretch
Xavier duo gets All-America mention
Flint resigns from UMass
Is there improbable run in the Bearcats?