Monday, February 19, 2001

State swimming, district wrestling next




By Dave Schutte
The Cincinnati Enquirer

        The state swimming and diving championships in Canton highlight a busy week of postseason action for Cincinnati-area athletes.

        Also on the agenda are the Division I-II-III district wrestling tournaments, the start of the boys sectional basketball tournaments and the conclusion of the girls sectionals.

WEEKEND RESULTS
  DISTRICT SWIMMING
  • Boys
  • Div. I girls
  • Div. II girls
  SECTIONAL WRESTLING
  • Div. I
  • Div. II
  • Div. III
        SWIMMING: Two-time defending state champion St. Xavier is expected to win a record 23rd state championship in the boys swimming and diving.

        Ursuline is expected to repeat in Division I girls.

        Action begins at Canton McKinley's C.T. Branin Natatorium on Thursday with the diving competi tion. The swimming competition will be held Friday and Saturday.

        Defending Division II state diving champion Emily Hunter from Indian Hill is given a good chance in the girls competition with Turpin's Peter Donohue expected to repeat in boys diving.

        DISTRICT WRESTLING: Fairfield (Division I), Wilmington (Division II) and Xenia (Division III) are the host schools on Friday and Saturday.

        The top four finishers in each division advance to the state meet next week at the Jerome Schottenstein Center in Columbus.

        Moeller and Harrison are expected to contest for the Division I championship with Franklin and Purcell Marian Cincinnati's best hopes in Division II. Madeira and Reading will battle in Division III.

        GIRLS BASKETBALL: Two sectional champions at each site will be crowed this week with the winners advancing to next week's district tournaments.

        Defending Division I state champion Mason has reached the championship game in the Lakota East sectional.

        Coach Gerry Lackey's Comets meet Hughes on Friday at 7:30 p.m. for the upper bracket title. Seton plays St Ursula in the lower bracket championship game.

        BOYS BASKETBALL: Action begins on Tuesday at Sycamore, the site of the Division III sectional while the Division IV tournament at Loveland gets under way on Wednesday.

        Most of the Division I and II first-round games are Friday and Saturday with one exception. There will be a Division I triple-header Thursday at Mason with Elder and Oak Hills both in action.

        GYMNASTICS: Lakota East will host the district tournament with the top six individuals in each of the five events and the top two teams advancing to the state meet.

        Lakota West is expected to battle last year's Southwest state qualifiers Anderson as well as Centerville in the team competition.

        There will a morning (9 a.m.) and afternoon (noon) session.

Boys state swimming qualifiers
Girls state swimming qualifiers



Sports Stories
SULLIVAN: NASCAR pays high price for drama
Tristate race fans mourn Earnhardt
DAUGHERTY: Lakers can't decide who's 'The Man'
Stuff win 5th in row
- State swimming, district wrestling next
Boys state swimming qualifiers
Girls state swimming qualifiers
Boys basketball coverage
Girls basketball coverage
Winton Woods, Roger Bacon poll champions
Boys sectional tournament preview
Division I sectional schedule
Division II sectional schedule
Division III sectional schedule
Division IV sectional schedule
Boys basketball schedule
Girls basketball schedule

Marquette 66, UC 63
Logan makes case for C-USA player of the year
UC recruit upbeat on visit
UC women 70, Saint Louis 67
Reyes will prep for starting role
Pitching trio told to rest arms
Xavier women 84, Dayton 62