Monday, February 19, 2001

Girls state swimming qualifiers




        DIVISION I

        200 Medley Relay: Ursuline 1:48.27; Oak Hills 1:48.55; St. Ursula 1:49.26; Mount Notre Dame 1:50.79; Sycamore 1:52.66; Mason 1:53.32; Lakota West 1:53.32; Mercy 1:54.22 21.

        200 Freestyle: Whitney Myers. Ursuline 1:51.31; Megan Tomes, Anderson 1:52.72; Katie Greiner, Ursuline 1:53.43; Margy Keefe, Ursuline 1:54.02; Brandy Keever, Lebanon 1:54.20; Katie Ball, St. Ursula 1:54.72; Chelsea Homan, Anderson 1:55.08; Meredith French, Ursuline 1:55.72; Jill Ursini, Sycamore; Caroline Keating, St Ursula 1:56.54; Ellie Miller, Anderson 1:56.55;

        200 Individual Medley: Tami Ransom, Ursuline 1:58.76; Jen Koch, Mercy 2:04.63; Liz Schoborg, Oak Hills 2:07.08; Rachel Tepe, St Ursula 2:07.38; Maggi Bulla, Ursuline 2:08.28; Kelly Hagen, Ursuline 2:08.44; Rhiannon Schwartz, Mason 2:12.25; Katie Hunter, Oak Hills 2:12.98.

        50 Freestyle: Emily Barnes, St Ursula :25.14, Carolyn McHugh, Oak Hills :24.21; Liz Keating, St Ursula :24.58; Tiffany Lipari, Ursuline :24.85; Sarah Schnieber, St Ursula :24.95; Jenny Hagen, Ursuline :25.04; Katie Schnur, Oak Hills :25.17 23.

        Diving: Chrissy Lachmann, McAuley 381.95; Marissa Lampe, McAuley 326.60; Laurie Brenner, Colerain 317.30; Katie Meister, McAuley 300.60; Gina Sylvester, Sycamore 299.00; Erin Parker, Turpin 297.65.

        100 Butterfly: Liz Schoborg, Oak Hills :56.66; Randi Vogel, Mount Notre Dame :56.67; Lesley Meade, Ursuline :57.15; Kelli Krallman, Ursuline :58.11; Jenny Kunkel, Ursuline :58.74; Lauren Bernstein, Sycamore :59.33; Susan Waizenhofer, Mason; Randi Webber, Lakota West :59.85; Katie Busse, Lakota West 1:00.35.

        100 Freestyle: Tami Ransom, Ursuline :49.90; Megan Tomes, Anderson :52.55; Carolyn McHugh, Oak Hills :52.78; Lesley Meade, Ursuline :53.13; Meredith French, Ursuline :53.55; Susan Waizenhofer, Mason :54.05; Sarah Schnieber, St. Ursula :54.15; Lauren Bernstein, Sycamore :54.30; .

        500 freestyle: Whitney Myers, Ursuline 4:56.78; Margy Keefe,Ursuline 4:57.99; Katie Ball, St Ursula; Kelly Hagen, Ursuline 5:03.86; Ellie Miller, Anderson 5:05.66; Liz Keating, St Ursula 5:05.67, Chelsea Homan, Anderson 5:06.84; Jill Ursini, Sycamore 5:07.77; Theresa Gebhardt, St Ursula 5:10.38; Amber Miller, Lakota East 5:10.62; Marisa Mackos, Ursuline 5:10.95.

        200 Freestyle Relay: Ursuline 1:36.75; Oak Hills 1:39.34; St. Ursula 1:39.94; Anderson 1:41.50; Sycamore 1:41.66; Princeton 1:42.09; Mason 1:42.73.

        100 Backstroke: Rachel Tepe, St Ursula :56.90; Jacque Fessel, St Ursula :57.17; Randi Vogel, Mount Notre Dame :57.39; Brandy Keever, Lebanon :57.92; Katie Greiner, Ursuline :58.17; Maggi Bulla, Ursuline :58.42; Jenny Kunkel, Ursuline :59.05; Kelli Krallman, Ursuline :59.13; Katie Busse, Lakota West 1:00.30; Megan Nunn, Loveland 1:00.37; Rhiannon Schwartz, Mason.

        100 Breaststroke: Katie Hunter, Oak Hills 1:06.27; Tiffany Clay, Mount Notre Dame 1:06.28; Jen Koch, Mercy 1:06.84; Tiffany Lipari, Ursuline 1:07.19; Jennifer Betts, Winton Woods 1:08.55; Grace Phillips, Sycamore 1:08.74; Lauren Hewes, Mason 1:09.43; Erin Gartner, St Ursula 1:09.57; Emily Howell, Ursuline 1:09.60; Shannon Grace, St Ursula 1:09.62.

        400 Freestyle Relay: Ursuline 3:30.13; St. Ursula 3:37.36; Sycamore 3:40.87; Anderson 3:42.00; Mercy 3:43.48; Princeton 3:46.38; Lakota West 3:46.41.

        DIVISION II

        200 Medley Relay: Wyoming 1:52.26; Indian Hill 1:54.33; Badin 1:58.79.

        200 Freestyle: Lindsay Bockstiegel, Madeira 1:55.07; Karen Olson, Mariemont 1:56.91; Sarah Murphy, Madeira 1:57.30; Jenny Miller, Madeira 1:59.68; Heather Gueltig, Ridgeville Christian 2:01.81.

        200 Individual Medley: Betsy Jo Brockman, Williamsburg 2:09.14; Pam Gieseker, Wyoming 2:14.10; Kate Mense, Badin 2:15.02; Betany Yeakley, Wilmington 2:16.71.

        50 Freestyle: Betsy Carey, Indian Hill :24.43; Ashley Johnson, Wilmington; Lindsey Smith, Wyoming :25.36.

        Diving: Emily Hunter, Indian Hill 425.25; Sarah Wyant, Ross 336.70; Anna Battoclette, Clark Montessori 267.65.

        100 Butterfly: Michelle Reynolds, Wyoming :57.71; Victoria Thoman, Mariemont 1:00.28; Krista Wray, Lemon Monroe; Jenny Miller, Lemon Monroe 1:00.96; Becca Onaitis, Badin.

        100 Freestyle: Betsy Carey, Indian Hill :53.10; Lindsay Bockstiegel, Madeira :53.53; Krista Wray, Lemon Monroe; Lindsey Smith, Wyoming :54.91; Claire Ballard, Indian Hill :57.10.

        500 freestyle: Michelle Reynolds, Wyoming 5:04.67; Sarah Murphy, Madeira 5:08.73; Jackie Rodriguez. Indian Hill 5:09.40; Karen Olson, Mariemont 5:16.17; Heather Gueltig 10 Ridgeville Christian 5:19.69; Emily King, Indian Hill 5:22.60; Kate Mense, Badin 5:24.27.

        200 Freestyle Relay: Wyoming 1:41.35; Madeira 1:42.28; Mariemont 1:42.86; Wilmington 1:43.41.

        100 Backstroke: Pam Gieseker, Wyoming 1:00.52; Victoria Thoman, Mariemont 1:00.74; Amanda Herd, Cincinnati Hills Christian Academy; Betany Yeakley, Wilmington.

        100 Breaststroke: Betsy Jo Brockman, Williamsburg; Jackie Rodriguez, Indian Hill 1:07.00; Emily King, Indian Hill 1:10.17.

        400 Freestyle Relay: Indian Hill 3:43.08; Madeira 3:43.11; Mariemont 3:45.73; Wilmington 3:47.91; Wyoming 3:54.78.

       



Sports Stories
SULLIVAN: NASCAR pays high price for drama
Tristate race fans mourn Earnhardt
DAUGHERTY: Lakers can't decide who's 'The Man'
Stuff win 5th in row
State swimming, district wrestling next
Boys state swimming qualifiers
- Girls state swimming qualifiers
Boys basketball coverage
Girls basketball coverage
Winton Woods, Roger Bacon poll champions
Boys sectional tournament preview
Division I sectional schedule
Division II sectional schedule
Division III sectional schedule
Division IV sectional schedule
Boys basketball schedule
Girls basketball schedule

Marquette 66, UC 63
Logan makes case for C-USA player of the year
UC recruit upbeat on visit
UC women 70, Saint Louis 67
Reyes will prep for starting role
Pitching trio told to rest arms
Xavier women 84, Dayton 62