Monday, February 19, 2001

Boys state swimming qualifiers




        50 Freestyle: Adam Dehne, LaSalle :21.18; Ben Appel, Wyoming :21.38; Kes Aukstuolis, Sycamore :21.75; Kort Blohm, Wilmington; 21.81; Justin Marcy, Fairfield :21.82; Michael Byrnes, Wyoming :21.84; David Mail, Middletown :21.84; Kurt Hardesty, St Xavier :21.90.

        100 Freestyle: Max Leassner, St Xavier :45.39; Kes Aukstuolis, Sycamore :46.64; Ben Appel, Wyoming :47.34; Brian Tiemeier, LaSalle :47.51; David Mail, Middletown.

        200 Freestyle: Max Leassner, St Xavier 1:39.37; Brian Tiemeier, LaSalle 1:43.63; Andy Hoffman, Summit Country Day 1:44.59; Chris Bushelman, St Xavier 1:44.62; Blake Davis, Milford 1:44.66; Kevin Nead, Cincinnati Jills Christian Academy; Dan Guibord, St Xavier 1:44.77; Jay Miller, Princeton 1:44.95; Jake Keefe, St Xavier 1:45.07; Quintin Neubauer, Sycamore 1:45.13.

        500 Freestyle: Kyle Ransom, St Xavier 4:35.4; Marty Tomes, Anderson 4:38.32; Nick McCollum, Fairfield 4:38.91; Blake Davis, Milford 4:38.94; Dan Guibord, St Xavier 4:39.95; David Habel, St Xavier 4:41.14; Kevin Nead, Cincinnati Hills Christian Academy 4:41.48; Andy Hoffman, Summit Country Day 4:43.18; Jake Keefe, St Xavier 4:43.40.

        100 Backstroke: Jayme Cramer, St Xavier :49.51; Kurt Hardesty, St Xavier :50.53; David Janszen, St Xavier :51.98; Kort Blohm, Wilmington; Michael Byrnes, Wyoming :52.60; Michael Tomes, Anderson :52.75; Kyle Bogenschutz, St Xavier :53.77; Jonathon Henkel, Wyoming :53.98.

        100 Breaststroke: Rob Kauscher, Anderson :58.66; Nick Anderson, Anderson :59.57; Dan Schrider, Wyoming :59.74; Nick Ivey, Fairfield 1:00.03; John Carrigan, Mariemont 1:00.31; Will Elcook, Springboro1:00.58; Ryan Rooney, St Xavier 1:00.60; John Stoneburner, St Xavier 1:00.77.

        100 Butterfly: Jayme Cramer, St Xavier :48.62; Adam Dehne, LaSalle :49.97; Marty Tomes, Anderson :50.50; Ryan Klasmeier, Sycamore :52.76; Scott Tanner, St Xavier :52.76; Phillip Roebuck, Wyoming :52.86; Jeb Bingham, St Xavier :53.22.

        200 Individual Medley: David Janszen, St Xavier 1:51.80; John Stoneburner, St Xavier 1:55.41; Nick McCollum, Fairfield 1:55.77, David Habel, St Xavier 1:56.47; Paul Bonner, St Xavier 1:58.09; Phillip Roebuck, Wyoming 1:58.23; Ryan Koscianski, Wyoming 1:58.35; Eric Myers, Wyoming 1:59.25; Rob Kauscher, Anderson 1:59.42.

        200 Freestyle Relay: St. Xavier 1:27.18; Wyoming 1:27.71; Sycamore 1:28.22; Princeton 1:30.90; Anderson 1:31.02.

        400 Freestyle Relay: St. Xavier 3:05.91; Sycamore 3:13.59; Wyoming 3:13.96; Anderson 3:14.28; La Salle 3:19.06.

        200 Medley Relay: St. Xavier 1:34.46; Anderson 1:37.24; Wyoming 1:38.17; Sycamore 1:39.24; Moeller 1:40.38; Fairfield 1:40.86; Milford 1:41.14.

        Diving: Peter Donohue, Turpin 420.95; John Collier, Summit Country Day 392.90; Trevor Packer, Saint Xavier 371.00; Dale Williams. Anderson 342.80; Nicholas McMahon, LaSalle 332.05; Joe Hall, Trenton Edgewood 311.50.

       



Sports Stories
SULLIVAN: NASCAR pays high price for drama
Tristate race fans mourn Earnhardt
DAUGHERTY: Lakers can't decide who's 'The Man'
Stuff win 5th in row
State swimming, district wrestling next
- Boys state swimming qualifiers
Girls state swimming qualifiers
Boys basketball coverage
Girls basketball coverage
Winton Woods, Roger Bacon poll champions
Boys sectional tournament preview
Division I sectional schedule
Division II sectional schedule
Division III sectional schedule
Division IV sectional schedule
Boys basketball schedule
Girls basketball schedule

Marquette 66, UC 63
Logan makes case for C-USA player of the year
UC recruit upbeat on visit
UC women 70, Saint Louis 67
Reyes will prep for starting role
Pitching trio told to rest arms
Xavier women 84, Dayton 62