Monday, February 19, 2001

Boys basketball schedule




        Sectional Tournament

        MONDAY, FEB. 19
        Division II
        (At Wright State)

        Wilmington vs. Dayton Carroll, 5 p.m.
        Middletown vs. Fairborn, 8 p.m.

        TUESDAY, FEB. 20
        Division II
        (At UD Arena)

        Franklin vs. Chaminade-Julienne, 6 p.m.
        Badin vs. Springboro, 7:30 p.m.
        Eaton vs. Edgewood, 9 p.m.
        Division III
        (At Sycamore H.S.)

        Deer Park vs. North College Hill, 6:30 p.m.
        Indian Hill vs. Felicity, 8 p.m.
        (At Vandalia Butler)
        Fenwick vs. Spr. Norteastern, 6:30 p.m.
        Blanchester vs. Clinton Massie, 8 p.m.
        Kentucky
        (Games begin at 7:30 p.m.)

        Campbell County at Boone County
        Conner at Scott
        Covington Catholic at Newport Central Catholic
        Dayton at Walton Verona
        Simon Kenton at Dixie Heights
        Grant County at Bourbon County
        Louisville Trinity at Highlands
        Holy Cross at Beechwood
        Ryle at Lloyd
        Ludlow at Augusta
        Newport at Silver Grove
        Nicholas Co. at Pendleton Co.
        St. Henry at Holmes
        Williamstown at Carroll Co.

        WEDNESDAY, FEB. 21
        Division II
        (At UD Arena)

        Lebanon vs. Greenville, 8 p.m.
        Division III
        (At Sycamore H.S.)

        SCPA vs. Batavia, 6:30 p.m.
        Finneytown vs. St. Bernard, 8 p.m.
        (At Vandalia Butler)
        Midd. Madison vs. West Liberty Salem, 6:30 p.m.
        Division IV
       (At Loveland H.S.)
        Hillcrest vs. Landmark Ch., 6:30 p.m.
        Georgetown vs. Midd. Christian, 8 p.m.
        Kentucky
        Bellevue at Walton Verona, 7:30 p.m.

        THURSDAY, FEB. 22
        Division I
        (At Mason H.S.)

        Elder vs. Talawanda, 5 p.m.
        Sycamore vs. Amelia, 6:30 p.m.
        Oak Hills vs. Colerain, 8 p.m.
        Division II
        (At UD Arena)

        Kings vs. Preble Shawnee, 6 p.m.
        Lemon Monroe vs. Valley View, 7:30 p.m.
        Division IV
        (At Loveland H.S.)

        Cincinnati Country Day vs. New Miami, 6:30 p.m.
        Summit CD vs. Clark Montessori, 8 p.m.
        Kentucky
        (Games begin at 7:30 p.m.)

        Beechwood at St. Henry
        Henry Co. at Williamstown

        FRIDAY, FEB. 23
        Division I
        (At Lakota West H.S.)

        Princeton vs. Woodward, 6 p.m.
        Fairfield vs. Western Hills, 8 p.m.
        Division II
        (At Anderson H.S.)

        Turpin vs. Norwood, 6 p.m.
        Roger Bacon vs. Bethel-Tate, 8 p.m.
        Division III
        (At Sycamore H.S.)

        Madeira vs. winner Indian Hill/Felicity, 6:30 p.m.
        Ripley vs. winner Derk Park/CNE, 8 p.m.
        (At UD Arena)
        Waynesville vs. Jamestown Greeneview, 9:30 p.m.
        Division IV
        Williamsburg vs. Fayetteville, 5:30 p.m.
        Harmony Community vs. Lockland, 7 p.m.
        Seven Hills vs. Cincinnati Ch., 8:30 p.m.
        Kentucky
        (Games begin at 7:30 p.m.)

        Deming at Bellevue
        Bishop Brossart at Covington Catholic
        Boone County at Dixie Heights
        Ryle at Campbell County
        Conner at Grant County
        Highlands at Holy Cross
        Ludlow at Newport
        Mason Co. at Pendleton Co.
        East Carter at Silver Grove
        Simon Kenton at Holmes
        Walton Verona at Carroll Co.

        SATURDAY, FEB. 24
        Division I
        (At Mason H.S.)

        Mount Healthy vs. Taft, 4 p.m.
        Walnut Hills vs. Lakota West, 5:30 p.m.
        Withrow vs. Aiken, 7 p.m.
        Glen Este vs. Loveland, 8:30 p.m.
        (At Lakota West)
        Harrison vs. Lakota East, 1 p.m.
        Hamilton vs. La Salle, 3 p.m.
        Anderson vs. Hughes, 6 p.m.
        Milford vs. Northwest, 8 p.m.
        Division II
        (At Anderson H.S.)

        Wyoming vs. Ross, 3 p.m.
        Little Miami vs. Purcell Marian, 4:45 p.m.
        Clermont Northeastern vs. Taylor, 6:30 p.m.
        Goshen vs. Western Brown, 8:15 p.m.
        Kentucky
Calvary Christian at Heritage

Boys basketball coverage
Girls basketball coverage



Sports Stories
SULLIVAN: NASCAR pays high price for drama
Tristate race fans mourn Earnhardt
DAUGHERTY: Lakers can't decide who's 'The Man'
Stuff win 5th in row
State swimming, district wrestling next
Boys state swimming qualifiers
Girls state swimming qualifiers
Winton Woods, Roger Bacon poll champions
Boys sectional tournament preview
Division I sectional schedule
Division II sectional schedule
Division III sectional schedule
Division IV sectional schedule
- Boys basketball schedule
Girls basketball schedule

Marquette 66, UC 63
Logan makes case for C-USA player of the year
UC recruit upbeat on visit
UC women 70, Saint Louis 67
Reyes will prep for starting role
Pitching trio told to rest arms
Xavier women 84, Dayton 62