Sunday, October 22, 2000

Girls cross country results




        DIVISION I

        Race A

        1. Turpin 32: 1. Rauen, 19:00; 2. Prince, 19:09; 3. Randall, 19:42; 4. Cruse, 20:05; 5. Woebse, 20:11.

        2. Mercy 86: 3. Rodenbeck, 19:30; 15. Maly, 20:14; 17. Kroner, 20:18; 23, Welsch, 20:37; 28. Dietrich, 20:51.

        3. Sycamore: 9. Wells, 19:58; 19. T. Gauvin, 20:20; 21. A. Gauvin, 20:21; 22. Bridgewater, 20:31; 29. Bittner, 20:52.

        4. Fairfield 108: 4. Bish, 19:36; 6. King, 19:43; 8. Patel, 19:49; 33. Rais, 21:07; 57. Seyfried, 22:38.

        Others: 5. Oak Hills 125; 6. Mason 164; 7. Mt. Notre Dame 188; 8. Walnut Hills 203; 9. Milford 232; 10. Talawanda 272; 11. Princeton 324; 12. Harrison 325; 13. McAuley 327.

        Regional qualifiers: 7. Ruberg (Oak Hills) 19:45; 11. May (Oak Hills) 20:07; 12. Sofranko (Walnut Hills) 20:09; 13. Vincent (Talawanda) 20:10.

        Race B

        1. Colerain 28: 3. Maas, 18:20; 4. Littlepage, 18:22; 6. Dickinson, 19:05; 7. Grear, 19:10; 8. Bedingfield, 19:12.

        2. Anderson 61: 2. C. Homan, 18:03; 5. J. Homan, 18:31; 11. Ross, 19:46; 14. Correll, 19:56; 30. Moore, 21;14.

        3. Lakota East 92: 1. Zinn, 17:39; 9. Wyckoff, 19:18; 22. Piispanen, 20:35; 27. Reeves 21:00; 33. Ausdenmoore, 21:20.

        4. Seton 93: 12. Mastin, 19:53; 16. Burling, 20:04; 19. Korte, 20:28; 21. Hayes, 20:35; 25. Nieherhausen, 20:53.

        Others: 5. Ursuline 116, 6. St. Ursula 166, 7. Lakota West 198, 8. Glen Este 242, 9. Loveland 248, 10. Amelia 249.

        Regional qualifier: 13. Balogh (Loveland) 19:55.

        DIVISION II

        Team standings: Hillsboro 33, 2. Gallia Academy 53, 3. Sheridan 58, 4. West Union 109, 5. River Valley 128, 6. Vinton County 150.

        Hillsboro qualifiers: 1. Garrison 20:20; 5. Slater 22:06; 6. Reinholz 22:11; 8. Collins 22:18; 13. Basford 23:35.

        (Top five team qualify to regional)

        Team standings: 1. Kings 43; Wyomingm 82, 3. Badin 88, 4. Taylor 94, 5. McNicholas 111.

        Others: 6. Indian Hill 131, 7. Roger Bacon 149, 8. Clermont Northeastern 235, 9. New Richmond 262.

        Top Finishers

        1. Uible (Indian Hill) 18:50, 2. Velez (Kings) 20:01, 3. Peelman (Purcell Marian) 20:05, 4. Crofford (Taylor) 20:09, 5. Hockzema (Badin) 20:14, 6. Keller (Kings) 20:21, 7. Wagner (Roger Bacon) 20:59, 8. Godby (Kings) 21:01, 9. Doll (Taylor) 21:07, 10. Schmitt (Wyoming) 21:07, 11. Glenn (Taylor) 21:13, 12. Leslie (Indian Hill) 21:16, 13. McClung (Kings) 21:17, 14. Ruddy (Wyoming) 21:30, 15. Jolivette (Badin) 21:36.

        DIVISION III

        (Top four teams advance to regionals)

        Team standings: 1. Westfall 75; 2. Manchester 85; 3. Valley 89; 4. Wheelersburg 99; 5. Eastern Brown 102.

        Manchester qualifiers: 9. Bowman, 22:06; 15. Reed 22:52; 22. Ralph, 23:40; 25. Keyser, 23:46; 33. Edwards, 24:42; 41. S. Cloxton, 25:52; 45. K. Cloxton, 26:21.

        Other local qualifiers: 2. Pfeffer (Eastern Brown), 20:56; 3. Seaman (Peebles), 21:22; 12. Knabb (Eastern Brown), 22:19.

        (Top 3 teams advance to regional)

        Team standings: 1. Madeira 45, 2. Reading 53, Cincinnati Hills Christian Academy 60.

        Others: 4. Seven Hills 95, 5. Cincinnati Country Day 119, 6. Mariemont 132.

        Top Finishers

        1. Engel (Reading) 20:01, 2. Luthman (Madeira) 20:28, 3. Ivey (CCD) 21:03, 4. Thomayer (Reading) 21:04, 5. Abineri (Seven Hills) 21:45, 6. Hyrne (CHCA) 22:10, 8. Weisbrod (Madeira) 22:30, 9. Bishop (Madeira) 22:56, 10. Harwood (Madeira) 23:05, 11. Workman (Georgetown) 23:06, 12. Nolte (Reading) 23:24, 13. Jenneck (Summit CD) 23:31, 14. Cesler (CHCA) 23:32, 15. Hellman (Reading) 23:43.

       



Sports Stories
Yankees win opener, 4-3
SULLIVAN: Vizcaino joins Yankee lore
What will Clemens do with Piazza?
World Series Notebook
Suit claims boys', girls' sports not equal in Boone County
What case law is there?
Athletics under federal scrutiny
Locals win 3 state titles
Badin's Wiegands win state doubles
Falk chalks up third state title
Lakota West rallies for state golf title
St. X boys, Colerain girls run to titles
Boys cross country results
- Girls cross country results
St. X edges Moeller in sectrional soccer
Soccer tournament highlights
Boys soccer schedule
Girls soccer schedule
N.Ky. high school highlights
Some playoff spots will go down to final weekend
Warren Harding 24, Elder 19
Complete prep football coverage at Enquirer.com/prepfootball
Week 9 Notebook
Lakota West 41, Lakota East 14
Auto Racing Insider
Cyclones 2, Milwaukee 1
Mighty Ducks 2, Norfolk 1
Former UC, XU stars return for exhibition
Georgia 34, Kentucky 30
Gottfried has risen to ESPN's top
Five Questions with Mike Gottfried
Hanover 55, Mount St. Joseph 12
Ohio State 38, Iowa 10

Jackson's experience gives Bengals hope
No quick fix for Bengals offense
Advertisers wanted performance clause from Bengals
Who's got the edge?
Bengals-Broncos by the numbers
Players to watch
DAUGHERTY: 20 questions with Huggins
Huggins stays patient with inexperienced team
Prosser, Gaudio join forces again
1975 World Series: Game 1