Sunday, June 04, 2000

Ohio boys track results




        DIVISION I

        Team Standings: 1. Huber Heights Wayne 53, 2. Amherst Steele 26, 3. Middletown 24, 4. (tie) La Salle, Mentor, Canton Glenoak 20. Others: 8. St. Xavier 18, 9. Moeller 17, 13. Lakota East 15 1/2, 23. Colerain 10, 43. Western Hills 5, 48. Hughes 4.

        State Champions and locals

       

        Discus: 1. Caldwell (Mentor) 197-11, 6. Munoz (Moeller) 166-10, 12. Hill (Colerain) 150-9.

        Shot Put: 1. Caldwell (Mentor) 62-9 1/2. 12. Rock (Lakota East) 50-4 1/4.

        Pole Vault: 1. Warner (Wadsworth) 15-0, 4. Walter (Moeller) 14-8, 8. Tenbrink (La Salle) 13-5, 9. Pierson (La Salle) 13-6, Russell (Princeton) NH.

        Long Jump: 1. Pannell (Columbus West) 23-1 1/2, 4. Furlow (Western Hills) 22-5, 5. Paffe (Moeller) 22-0.

        High Jump: 1. Long (Huber Heights Wayne) 6-7, 6. Reynolds (Lakota East) 6-4.

        110 High Hurdles: 1. Williams (Bedford) 14.11.

        100 Meters: 1. Norman (Amherst Steele) 10.64.

        1600 Meters: 1. Ward (Colerain) 4:11.73, 2. Claunch (Lakota East) 4:14.85, 4. Bader (La Salle) 4:18.06.

        400 Relay: 1. Huber Heights Wayne 41.62, 2, Middletown 41.74.

        400 Meters: 1. Taylor (Canton McKinley) 48.17, 5. Mullins-Hall (Hughes) 48.97.

        300 Hurdles: 1. Williams (Canton Glenoak) 36.66.

        800 Meters: 1. Rauguth (North Canton Hoover) 1:53.32, 2. Rhodenbaugh (Talawanda) 1:54.06, 3. Schreiner (St. Xavier) 1:54.07, 7. O'Brien (St. Xavier) 1:55.08, 12. Mecum (Sycamore) 1:57.81.

        200 Meters: 1. Richardson (Huber Heights Wayne) 21.52, 3. Gaylon Vinson (Middletown) 21.81.

        3200 Meters: 1. Padgett (La Salle) 9:00.97, 3. Claunch (Lakota East) 9:20.75, 4 Dunbar (Moeller) 9:2.40.

        1600 Relay: 1. Middletown (Gates, Rogers, Hunter, Vinson) 3:17.60.

       BOYS DIVISION II

        Team Standings: 1. Poland Seminary 44, 2. Copley 38 1/2, 3. Cleveland Benedictine 34, Eaton 27, 5. Girard 24.

        State Champions and locals

        High Jump: 1. Hart (Sparta Highland) 6-8, 11. Fain (Eastern Brown) 6-2, 15. Itiavase (North College Hill) 6-0.

        Discus: 1. Beichler (Orville) 172-8.

        110 High Hurdles: 1. Roberts (Bellefontaine) 13.98.

        100 Meters: 1. Jones (Girard) 10.78.

        1600 Meters: 1. Sjostrom (Aurora) 4:15.54.

        400 Relay: 1. Dayton Chaminade-Julienne 42.70.

        400 Meters: 1. Shelby (Lima Shawnee) 48.89

        300 Hurdles: 1. Booker (Cleveland Orange) 38.06

        800 Meters: 1. Shelby (Lima Shawnee) 48.89.

        200 Meters: 1. Carter (Copley) 21.63

        3200 Meters: 1. Sjostrom (Aurora) 9:28.15, 10. Scheadler (Eastern Brown) 9:55.33, 16. Adam Honnold (Greenfield McClain) 10:20.22.

        1600 Relay: 1. Poland Seminary 3:20.63.

        BOYS DIVISION III

        Team Standings: 1. (tie) Findlay Liberty Benton, Courtland Maplewood 22, 3. (tie) Continentl, Mt. Blanchard Riverdale 20, 5. McDonald 19. Others: 7/ Lockland 16, 62. Waynesville 3

        State Champions and locals

        110 High Hurdles: 1. Smith (Liberty-Benton) 14.80.

        100 Meters: 1. Murphy (Loraine Clearview) 10.88, 2. Wynn (Lockland) 12.35.

        1600 Meters: 1.Iler (Colonel Crawford) 4:23.58.

        400 Relay: 1. Mt. Blanchard Riverdale 43.90.

        400 Meters: 1.Schreck (Hicksville) 49.07.

        300 Hurdles: 1. Weyant (Bettsville) 39.21.

        800 Meters: 1. Bateson (Bloomdale Elmwood) 1:55.78.

        200 Meters: 1. McCarthy (Lisbon David Anderson) 22.12, 2. Wynn (Lockland) 22.28.

        3200 Meters: 1. Vincent (Garfield Heights) 9:32.71, 16. Tolle (North Adams) 10:32.89.

        1600 Relay: 1. Springfield Catholic Central 3:24.16.

       



Sports Stories
Father still knows best
Little Miami Triathlon today
Reds games will have guest voices
Nelson commits to Kroger Classic
Cincinnati area wins 7 track titles
Ohio boys track roundup
- Ohio boys track results
Ohio girls track roundup
Ohio girls track results
Brossart track teams sweep Kentucky titles
Kentucky boys track roundup
Kentucky boys track results
Kentucky girls track roundup
Kentucky girls track results
CovCath region baseball champ
N.Ky. hopes lose tennis semis

Big Red Machine brings down the house
Reds pick perfect tribute to Rose
Fans' affection hasn't lessened over time
Take us all back to 1975
Reds 9, Twins 3
Box, runs
Giants rooting for Fernandez
Replica uniforms create some indecent exposure
Warrick deal expected today
Bengals scouts hit all angles
Johnson's UC career appealing to recruits