Sunday, June 04, 2000

Kentucky girls track results




        Team standings — 1. Ballard 94; 2. North Hardin 68; 3. Male 42; 4. Marshall Co. 37; 5. Paul Dunbar 36; 6. Daviess Co. 29; 7. Bryan Station 27; 8. Boone Co. 24; t9. Iroquois and DuPont Manual 23; 11. Scott 22; 12. Oldham Co. 21; 13. South Oldham 20; 14. Eastern 19; 15. Scott Co. 18; t16. Madisonville-North Hopkins and Seneca 17; 18. Henderson Co. 15; t19. Lafayette and Madison Central 14; 21. Assumption 13; t22. Ryle, Shelby Co. and Valley 12; 25. Notre Dame 11; 26. Central Hardin 9; 27. Christian Co., Grayson Co. and Tates Creek 8; t30. Pulaski Co. and Boyd Co. 7; 32. Johnson Central 6; t33. Mercy and Graves Co. 3; 35. Campbell Co. 2; 36. Sacred Heart.

        100 meter hurdles: 1. Cynita Hoskins, Dupont Manual 14.56; 2. Nicole Gibson, Seneca 14.73; 3. Christen Jones, Boone County 14.92; 4. Olubusola Adeagbo, Eastern 15.26; 5. Rosalind Goodwin, Ballard 15.37; 6. Ebony Bradford-Jones, North Hardin 16.07; 7. Susanne Funken, Ryle 16.13; 8. Ebony Calloway, Valley 16.18; 9. Tiffany Beaumont, Male 31.63.

        100 meters: 1. Christen Jones, Boone County

        12.40; 2. Samantha Garrett, Scott County 12.46; 3. Denasha Mondy, Ballard 12.46; 4. Lashandra Durias, Iroquois 12.57; 5. Shanika Penman, Bryan Station 12.64; 6. Jessica Stunson, Madison Central 12.72; 7. Angelique Jennings, Assumption 12.79; 8. Tosin Oluwoe, Oldham County 12.84; 9. Allyson Botts, Henderson County 12.93.

        800-meter relay: 1. Bryan Station 1:45.36; 2. Ballard 1:45.66; 3. North Hardin 1:45.92; 4. Madison Central 1:46.71; 5. Henderson County 1:48.36; 6. Dupont Manual 1:48.40; 7. Ryle 1:48.82; 8. Eastern 1:49.18; 9. Notre Dame Academy 1:49.62.

        1,600 meters: 1. Sara Graybill, Daviess County 5:00.95; 2. Mackenzie Edwards, Oldham County 5:10.18; 3. Melissa Loveridge, Marshall County 5:12.46; 4. Ashley Jackson, Paul Dunbar 5:14.67; 5. Suzanne Cooney, Paul Dunbar 5:17.44; 6. Jordan Wagenseller, Ballard 5:23.18; 7. Elizabeth Campbell, North Hardin 5:29.44; 8. Lauren Crook, Scott 5:30.52; 9. Lisa Mudd, Dupont Manual 5:38.47; 10. Lauren Wilson, Mercy 5:45.48; 11. Wendee Embry, Grayson County 5:45.61; 12. Denetta Hale, Pulaski County 5:48.42; 13. Jenny Starr, Assumption 5:57.50; 14. Lavinia Groppi, Doss 6:35.43.

        400-meter relay: 1. North Hardin 49.96; 2. Bryan Station 50.00; 3. Male 50.37; 4. Iroquois 50.99; 5. Henderson County 51.00; 6. Ballard 51.30; 7. Notre Dame Academy 51.48; 8. Paul Dunbar 51.58; 9. Shawnee 52.73.

        400 meters: 1. Tineisha Davis, Madisonville Nor Hopkins 56.95; 2. Aimee Wellerding, Male 58.25; 3. Katrina Graves, Ballard 58.60; 4. Talitha Mitchell, North Hardin 60.47; 5. Nola Johnson, Ballard 60.74; 6. Andrea Greene, Lafayette 61.64; 7. Kelly Henn, Campbell County 61.82; 8. Rachel Sanford, Pulaski County 62.40; 9. Allyson Botts, Henderson County 65.30.

        300 meter hurdles: 1. Olubusola Adeagbo, Eastern 44.47; 2. Nicole Gibson, Seneca 45.56; 3. Angelique Jennings, Assumption 45.97; 4. Erica Mason, Paul Dunbar 46.38; 5. Africa Tandy, Christian County 47.86; 6. Monica Averedick, Notre Dame Academy 48.15; 7. Ebony Bradford-Jones, North Hardin 48.33; 8. Carolyn Verst, Notre Dame Academy 49.25; 9. Tiffany Beaumont, Male 49.98.

        800 meters: 1. Jordan Wagenseller, Ballard 2:15.68; 2. Sara Graybill, Daviess County 2:16.42; 3. Jennifer Wilson, Scott 2:18.34; 4. April Eaves, Male 2:18.99; 5. Mackenzie Edwards, Oldham County 2:21.13; 6. Holly Geers, South Oldham 2:22.67; 7. Betsy Lively, Grayson County 2:23.55; 8. Deanna N. Edwards, Marshall County 2:25.94; 9. Natasha Benjamin, North Hardin 2:25.99; 10. Emily Kerr, Pulaski County 2:27.72; 11. Corryn McCrae, Daviess County 2:28.59; 12. Melissa Grieshaber, Woodford County 2:30.76; 13. Anna Altmaier, Pulaski County 2:32.67; 14. Shawna McCown, Boyd County 2:36.09; 15. Kelly Henn, Campbell County 2:37.60; 16. Leona Debnam, Iroquois 2:45.91; 17. Lavinia Groppi, Doss 3:00.19.

        200 meters: 1. Samantha Garrett, Scott County 25.30; 2. Christen Jones, Boone County 25.61; 3. Tineisha Davis, Madisonville Nor Hopkins 25.78; 4. Angelique Jennings, Assumption 25.84; 5. Courtney Wright, Ballard 26.08; 6. Jessica Stunson, Madison Central 26.16; 7. Lashandra Durias, Iroquois 26.21; 8. Nicole Gibson, Seneca 26.21; 9. Kamilah Carter, Simon Kenton 26.60.

        3,200 meters: 1. Suzanne Cooney, Paul Dunbar 11:24.32; 2. Alli Sauer, South Oldham 11:25.19; 3. Rachel Sanford, Pulaski County 11:30.62; 4. Ashley Jackson, Paul Dunbar 11:34.96; 5. Melissa Loveridge, Marshall County 11:38.79; 6. Andrea Doogs, Central Hardin 11:41.67; 7. Meghan Crowe, Notre Dame Academy 11:49.08; 8. Crystal Brefeld, Scott 12:06.19; 9. Chrissie Parker, Male 12:12.94; 10. Tabitha Cole, Butler 12:13.25; 11. Tracy Keller, Daviess County 12:23.17; 12. Wendee Embry, Grayson County 12:35.37; 13. Theresa Burridge, Eastern 12:43.37.

        1,600 meter relay: 1. Ballard 3:56.83; 2. Oldham County 4:04.50; 3. Male 4:06.00; 4. South Oldham 4:07.57; 5. North Hardin 4:09.10; 6. Madison Central 4:10.14; 7. Notre Dame Academy 4:11.19; 8. Madisonville Nor Hopkins 4:14.26; 9. Mercy 4:15.71.

        Shot put: 1. Erin Greunke, North Hardin 37-10.75; 2. Cequanna Sims, Lafayette 37-10.25; 3. Vondie Dorcas, Male 35-06.50; 4. Brittney Robinson, Iroquois 34-09.25; 5. Erin Bowling, Boyd County 33-11.75; 6. Anna Boeckman, Valley 33-05.25; 7. Lenita White, Shelby County 32-11.25; 8. Sha Dickerson, Mercy 32-02.25; 9. Elley Fisk, Scott 31-04; 10. Courtney Wood, Apollo 30-10.75; 11. April Taylor, Lafayette 30-10.50; 12. Kim Furnish, Harrison County 30-06; 13. Latoya Bryant, Male 30-02; 14. DeErica Jones, Christian County 29-0; 15. Lauren Gomes, Pulaski County 27-10.50; 16. Natalie Stewart, Lincoln County 27-06.75; - Monisha Howard, Central Hardin FOUL.

        Pole vault: 1. Jacey Hughes, Daviess County 10-06; 2. Reagan Seaford, Marshall County 8-06; 3. Ashley Knotts, Central Hardin 8-0; 4. Amber Meredith, Grayson County 8-0; 5. Karista Tippett, Tates Creek 7-06; 6. Jackie Horn, Boyd County 7-06; 7. Katie Eady, Eastern 7-06; 8. Jenny Verville, Scott 7-06; 9. Lauren Gomes, Pulaski County 6-0; 10. Susanne Funken, Ryle 6-0; 11. Carrie Jackson, Eastern 6-0; 12. Fellisia Cupp, Clay County 6-0.

        High jump: 1. Rebecca Brown, Marshall County 5-04; 2. Susanne Funken, Ryle 5-04; 3. Selena Williams, Johnson Central 5-02; 4. Chrystal Stoudemire, Bryan Station 5-02; 5. Ebony Bradford-Jones, North Hardin 5-0; 6. Lindsey Downing, Graves County 4-10; 7. Erienne Nelson, Eastern 4-10; 7. Kindra Ewing, Grayson County 4-10; 7. Britney Bell, Sacred Heart 4-10; 10. Evonne Maddox, Simon Kenton 4-08; 11. Shannon Greer, South Laurel 4-08; 12. Casey Shepard, Pleasure Ridge Park 4-08; 13. Shantelle Green, Iroquois 4-04; 14. Rebecca Lehr, Assumption 4-04; 14. Beth Ralston, Lincoln County 4-04; 16. Mandy Moore, Dupont Manual 4-04.

        Triple jump: 1. Rosalind Goodwin, Ballard 36-09.75; 2. Denasha Mondy, Ballard 34-08; 3. Kim Polk, North Hardin 34-06.75; 4. Rhonda Brown, North Hardin 34-06.50; 5. Cassidy Raibert, Tates Creek 33-10.75; 6. Rebecca Brown, Marshall County 33-10; 7. Ebony Calloway, Valley 33-10; 8. Pam Bryant, Male 33-08; 9. Susanne Funken, Ryle 33-03; 10. Erienne Nelson, Eastern 32-11.25; 11. Elizabeth Wimsatt, Daviess County 32-11; 12. Jessica Davenport, Bell County 32-03.50; 13. Kasey Hall, Paul Dunbar 32-03; 14. Jessi Biedenbender, Scott 32-01.25; 15. Deonte Smith, Iroquois 30-09.25; 16. Lindsey Chedester, Bell County 29-05.

       



Sports Stories
Father still knows best
Little Miami Triathlon today
Reds games will have guest voices
Nelson commits to Kroger Classic
Cincinnati area wins 7 track titles
Ohio boys track roundup
Ohio boys track results
Ohio girls track roundup
Ohio girls track results
Brossart track teams sweep Kentucky titles
Kentucky boys track roundup
Kentucky boys track results
Kentucky girls track roundup
- Kentucky girls track results
CovCath region baseball champ
N.Ky. hopes lose tennis semis

Big Red Machine brings down the house
Reds pick perfect tribute to Rose
Fans' affection hasn't lessened over time
Take us all back to 1975
Reds 9, Twins 3
Box, runs
Giants rooting for Fernandez
Replica uniforms create some indecent exposure
Warrick deal expected today
Bengals scouts hit all angles
Johnson's UC career appealing to recruits