Sunday, November 07, 1999

Ohio boys cross country results




        (3.1 miles at Scioto Downs)

        DIVISION I

        Team Standings: 1. Brunswick 87, 2. St. Xavier 125 (11. Andy Weitmarschen 15:42, 34. Tim King 16:23, 35. Ryan Busse 16:23, 64. Phil Bange 16:47, 66. Kyle Schreiner 16:49, 73. Ross Gillie 16:53, 74. Joe O'Brien 16:55), 3. Pickerington 125, 4. La Salle 152 (1. Steve Padgett 15:19.9, 23. Pat Rischmann 16:30, 42. Allen Bader 16:30, 86. Doug Fulmer 17:07, 88. Kevin Wright 17:08, 103. Jason Beck 17:20, 131. Mike Robbins 17:48), 5. North Canton Hoover 170, 6. Lakewood 184, 7. Hudson 195, 8. Elder 196 (40. Nick Westerman 16:29, 43. Jason Krumpelbeck 16:33, 45. Gre g Dickman 16:34, 76. Jon Wagner 16:58, 107. Patrick Kendall 17:24, 111. Paul Staudigel 17:26, 144. Kurtis Smith 18:30), 9. Ashland 199, 10. Moeller 216 (30. Kenny Dunbar 16:20, 60. Brent Vanorsdel 16:44, 71. Pat Sullivan 16:52, 85. Zac Lewis 17:05, 92. Kevin Schwarz 17:11, 101. Brad Neumann 17:19, 136. Mike Goddard) 17:54, 11. Cleveland St. Ignatius 224, 12. Toledo St. John 248, 13. Dublin Coffman 287, 14. Massillon Perry 316, 15. Strongsville 319, 16. Gahanna Lincoln 369.

        Top Finishers: 1. Steve Padgett (La Salle) 16:57. Other Cincinnati 52, 7. Jerry Claunch (Lakota East 15:50, 10. Mason Ward (Colerain) 15:52, 13. Scott See (Middletown) 16:07, 14. Taylor Garvin (Kings) 16:08, 19. Matt Meurer (Turpin) 16:13, 22. Jessie Rhodenbaugh (Talawanda) 16:15, 110. John Dixon (Fairfield) 17:25.

       

        DIVISION II

        Team Standings: 1. Youngstown Cardinal Mooney 99, 2. Kettering Alter 114, 3. Girard 118, 4. Eaton 143, 5. Springfield Northwestern 164, 6. Pataskala Watkins Memorial 168, 7. Mogadore Field 189, 8. Minerva 196, 9. Bay Village Bay 199, 10. Napoleon 205, 11. Elyria Catholic 231, 12. Granville 293, 13. Circleville 303, 14. Medina Highland 307, Bexley 332, 16. Minford 400.

        Top Finishers: 1. James Sjostrom (Aurora) 15:41.5. Other Cincinnati runners: 12. Cory Scheadler (Eastern Brown) 16:26, 14. Adam Honnold (Greenfield McClain) 16:27, 35. Jake Richards (Ross) 16:52, 47. Jamie McCart (New Richmond) 17:06, 49. Anthony Pickering (Hillsboro) 17:07.

        DIVISION III

        Team Standings: 1. McDonald 61, 2. Liberty Benton 98, 3. Fort Loramie 110, 4. Burton Berkshire 124, 5. Crestview 140, 6. Fostoria St. Wendelin 186, 7. Columbus Grove 187, 8. Sandusky St. Mary's 210, 9. East Canton 231, 10. Covington 239, 11. Cortland Maplewood 282, 12. Elmore Woodmore 285, 13. Barnesville 312, 14. Shadyside 325, 15. Canal Winchester 333, 16. Caldwell 361.

        Top individuals: 1. Jeremy Riehm (Old Fort) 16:08.4. Other Cincinnati runners: 75. Kevin Hall (Middletown Madison) 17:33.

       



Sports Stories
No grass or goodwill from Brown
Bearcats close again, still so far away
Miami 32, Akron 23
Michigan State 23, Ohio State 7
Livid Knight ready to take on the NCAA
Ready or not, here come RedHawks
Basketball nomad Hughes finds NBA home in Dallas
Colerain team, Anderson's Homan run to state titles
Ohio girls cross country results
LaSalle's Padgett runs to glory
- Ohio boys cross country results
St. Ursula volleyball streak snapped
Four reach Ohio soccer semifinals
Inspired Brossart runners win state
Ludlow runners win school's 1st girls title
Pandas shut out in Ky. soccer finals
St. Henry loses Ky. soccer final
Cyclones 4, Detroit 3
Drive time cuts into Marty's time
NKU volleyball team begins quest for national title

Bengals season can't get worse (can it?)
Dillon proves you can go home
Bengals-Seahawks by the numbers
Who's got the edge?
Players to watch
UC 107, B.C. Honved of Hungary 49
Louisville 23, UC 13
UC's Chatman out for the season
Williams looks to recover old form
Junior sweepstakes to spice up GM meetings
Pokey's glove gold?