Saturday, October 23, 1999

Indiana football scores




       First Round Sectional Tournaments
        CLASS 5A

        Sectional 1

        Valparaiso 21, Chesterton 17

        E. Chicago 38, Crown Point 35

        Lake Central 60, Gary Wallace 0

        Portage 17, Merrillville 7

        Sectional 2

        Michigan City 19, Elkhart Memorial 18

        Warsaw vs. Penn 51, Warsaw 15

        LaPorte 26, S. Bend Riley 20

        Mishawaka 36, Elkhart Central 33

        Sectional 3

        Ft. Wayne Northrop 56, Huntington North 10

        Homestead 20, Ft. Wayne South 15

        Marion 35, Ft. Wayne North 0

        Ft. Wayne Snider, bye; at Winner Game 1 Oct. 29

        Sectional 4

        Lafayette Jeff 59, Anderson 24

        Carmel 42, Lafayette Harrison 18

        Anderson Highland 26, Hamilton Southeastern 14

        Noblesville 35, Kokomo 7

        Sectional 5

        Warren Central 55, Indpls Broad Ripple 30

        Indpls N. Central 28, Lawrence North 19

        Franklin Central 20, Lawrence Central 19

        Indpls Arlington 35, Richmond 14

        Sectional 6

        Southport vs. Indpls Perry Meridian 27, Southport 26, OT

        Indpls Pike 32, Indpls Manual 8

        Indpls Ben Davis 66, Indpls Tech 0

        Decatur Central 27, Indpls Northwest 10

        Sectional 7

        Martinsville 13, Terre Haute North 10

        Bloomington South 39 Center Grove 20

        Terre Haute South 61, Bedford N. Lawrence 0

        Columbus North, bye; at Winner Game 1 Oct. 29

        Sectional 8

        Ev. Central 64, New Albany 10

        Castle 10, Ev. Harrison 7

        Jeffersonville 34, Floyd Central 17

        Ev. Reitz, bye; at Winner Game 1 Oct. 29

        CLASS 4A

        Sectional 9

        Griffith 34, Munster 7

        Hammond 50, Hammond Clark 13

        Hammond Morton 25, Hammond Gavit 7

        Lowell 20, Highland 17, OT

        Sectional 10

        McCutcheon 73, Gary Roosevelt 24

        Kankakee Valley 35, Gary West 12

        Hobart 21, Logansport 14

        Plymouth 44, Gary Wirt 0

        Sectional 11

        Goshen 63, S. Bend LaSalle 6

        S. Bend Washington 19, Northridge 7

        S. Bend Clay 35, S. Bend Adams 6

        Concord 43, Wawasee 13

        Sectional 12

        E. Noble 37, Ft. Wayne Dwenger 14

        Carroll (Allen) 25, DeKalb 0

        Ft. Wayne Wayne 18, Columbia City 7

        Bellmont, bye; at Winner Game 1 Oct. 29

        Sectional 13

        Muncie South 25, Pendleton Hts. 24

        Delta 45, Greenfield 19

        Muncie Central 19, New Castle 6

        Connersville 26, Jay Co. 0

        Sectional 14

        Seymour 24, E. Central 14

        Franklin Co. 58, Madison 8

        Columbus East 24, Jennings Co. 14

        Shelbyville 21, S. Dearborn 7

        Sectional 15

        Brownsburg 25, Franklin 21

        Indpls Cathedral 62, Mooresville 20

        Plainfield 38, Greenwood 12

        Avon, bye; at Winner Game 1 Oct. 29

        Sectional 16

        Jasper 22, Bloomington North 21

        Boonville vs. Ev. North

        Owen Valley 38, Northview 7

        Vincennes, bye; at Winner Game 1 Oct. 29

        CLASS 3A

        Sectional 17

        Culver Military 49, New Prairie 20

        Andrean 35, S. Bend St.Joseph's 0

        Mishawaka Marian 47, Gary Mann 12

        Hammond Noll 28, Calumet 12

        Sectional 18

        N. Montgomery 26, Benton Central 14

        Twin Lakes 7, Crawfordsville 6

        Zionsville 28, Lebanon 13

        W. Lafayette 36, Frankfort 35, OT

        Sectional 19

        W. Noble 23, Whitko 13

        NorthWood 67, Ft. Wayne Elmhurst 0

        Ft. Wayne Concordia 32, Angola 14

        New Haven 45, Lakeland 41

        Sectional 20

        Tippecanoe Valley 35, Western 21

        Norwell 17, Rochester 14

        Maconaquah 28, Blackford 6

        Peru 21, Mississinewa 20

        Sectional 21

        Alexandria vs. Westfield 3, Alexandria 0

        Elwood 36, New Palestine 24

        Yorktown 24, Rushville 18

        Mt. Vernon (Hancock) 22, Hamilton Hts. 6

        Sectional 22

        Beech Grove 22, Sullivan 7

        Indpls Roncalli 49, Indpls Brebeuf 13

        Indpls Chatard 34, Greencastle 3

        W. Vigo, bye; at Winner Game 1 Oct. 29

        Sectional 23

        N. Harrison 46, Corydon 6

        Edgewod 34, Brown Co. 7

        Batesville 6, Greensburg 0

        Whiteland, bye; at Winner Game 1 Oct. 29

        Sectional 24

        Mt. Vernon (Posey) 39, Washington 0

        Gibson Southern 40, Pike Central 0

        Heritage Hills 57, Ev. Memorial 7

        Ev. Bosse 51, Princeton 23

        CLASS 2A

        Sectional 25

        N. Judson 10, Bremen 7

        Winamac 38, N. Newton 0

        Knox 12, Lake Station 7

        Glenn 20, Renssealer 13

        Sectional 26

        Northwestern 20, Taylor 0

        Cass 35, Madison-Grant 14

        Delphi 34, N. Miami 26

        Eastbrook 56, Oak Hill 28

        Sectional 27

        Eastside 44, Leo 0

        Jimtown 48, Fairfield 0

        Central Noble 27, Churubusco 21

        Garrett 13 Prairie Hts. 7

        Sectional 28

        Ft. Wayne Harding 7, Manchester 6

        Ft. Wayne Luers 35, Heritage 7

        Bluffton 21, Wabash 10

        Woodlan 7, S. Adams 6, OT

        Sectional 29

        Indpls Scecina 37, Tipton 19

        Speedway 26, Centerville 6

        Western Boone 40, Union Co. 6

        Winchester, bye; at Winner Game 1 Oct. 29

        Sectional 30

        Monrovia 35, S. Vermillion 17

        Cloverdale 34, N. Putnam 6

        Danville 49, Tri-West 0

        Southmont 47, Fountain Central 0

        Sectional 31

        Brownstown 63, Indian Creek 0

        Lawrenceburg 44, Charlestown 19

        Clarksville Providence 8, Salem 0

        Triton Central, bye; at Winner Game 1 Oct. 29

        Sectional 32

        Southridge 32, S. Spencer 7

        Tell City 23, N. Posey 14

        Ev. Mater Dei 61, N. Knox 6

        Mitchell 20, Paoli 18

        CLASS A

        Sectional 33

        Culver 28, Whiting 0

        River Forest 25, S. Central (LaPorte) 7

        LaVille 35, Caston 6

        W. Central 47, Triton 0

        Sectional 34

        Frontier 26, S. Newton 7

        Pioneer 40, Tri-County 26

        N. White 50, Carroll (Carroll) 0

        Laf. Catholic, bye; at Winner Game 1 Oct. 29

        Sectional 35

        Southwood 35, Fremont 28

        Southern Wells 40, Wes-Del 0

        Eastern (Howard) 40, Northfield 7

        Adams Central, bye; at Winner Game 1 Oct. 29

        Sectional 36

        Cambridge City 26, Union City 6

        Shenandoah 23, Tri High 0

        Hagerstown 21, Knightstown 7

        Eastern Hancock 53, Northeastern 25

        Sectional 37

        Indpls Ritter 41, Sheridan 26

        Cascade 62, Tri-Central 6

        Clinton Prairie 20, Lapel 14

        Clinton Central 25, Frankton 14

        Sectional 38

        S. Putnam 49, Rockville 8

        Seeger 40, Covington 28

        Attica 70, Turkey Run 0

        N. Vermillion 27, Riverton Parke 0

        Sectional 39

        Clarksville 47, Indiana Deaf 6

        W. Washington 56, Edinburgh 14

        N. Decatur 35, Indpls Park Tudor 15

        Milan 38, S. Decatur 35

        Sectional 40

        Springs Valley 18, N. Daviess 7

        Linton 38, N. Central (Sullivan) 14

        Wood Memorial 17, Tecumseh 9

        Perry Central 39, Dugger 0

       



Sports Stories
Eight teams clinch on night of champions
How ranked teams fared
Top performers
Cincinnati football scores
Northern Kentucky football scores
SE Indiana football playoff scores
Ohio football scores
- Indiana football scores
Kentucky football scores
Today's football games
Anderson 21, Turpin 7
Batavia 36, Clermont Northeastern 0
Beechwood 62, Ludlow 0
BOONE COUNTY 35, RYLE 14
Campbell County 27, Simon Kenton 14
Cin. Hills Christian Academy 52, Lockland 14
Cincinnati Country Day 55, New Miami 0
Colerain 14, Princeton 7
Dayton 27, Holy Cross 12
Deer Park 32, Reading 0
Dixie Heights 27, Conner 9
Edgewood 41, Talawanda 0
Franklin County 18, Grant County 2
HIGHLANDS 63, HOLMES 0
Hillsboro 34, Western Brown 22
Hughes 49, Woodward 0
KINGS 42, LOVELAND 21
La Salle 31, Purcell-Marian 14
LAKOTA EAST 10, LAKOTA WEST 3
Lebanon 63, Norwood 3
Madeira 35, Finneytown 8
Mariemont 14, Taylor 7
Mason 50, Glen Este 7
Moeller 42, Roger Bacon 10
New Richmond 21, Bethel-Tate 7
Newport 69, Bath County 6
Northwest 38, Amelia 12
OAK HILLS 37, McNICHOLAS 13
Oakwood 33, Middletown Madison 27
Ross 31, Little Miami 26
Russell 42, Lloyd 12
Seymour 24, East Central 14
Summit Country Day 34, Landmark Christian 30
Sycamore 45, Milford 14
Walnut Hills 7, Aiken 0
Western Hills 28, Mt. Healthy 0
Winton Woods 35, Harrison 19
Withrow 37, Taft 0