Saturday, October 09, 1999

HIGH SCHOOL RESULTS




       

GIRLS TENNIS
        OHIO SECTIONAL TOURNAMENT

        (Top four finishers advance to district)

        DIVISION I

        PRINCETON SECTIONAL

        Singles, Semifinals

        Kelley (Mason) d. Miller (Sycamore) 6-2, 6-1; Hakkinen (Sycamore) d. Zoller (Lak. East) 7-6, 6-4.

        Championship: Hakkinen (Sycamore) d. Kelley (Mason) 6-4, 6-3.

        Third Place: Miller (Sycamore) d. Zoller (Lak. East) 6-3, 6-2.

        Doubles, Semifinals

        Uhl-Hyams (Sycamore) d. Sikora-Costello (Sycamore) 6-0, 6-0; Keyser-Louderback (Princeton) d. Goedde-Imbus (Mason) 7-6, 7-6.

        Championship: Uhl-Hyams (Sycamore) d. Keyser-Louderback (Princeton) 6-0, 6-1.

        Third Place: Sikora-Costello (Sycamore) d. Goedde-Imbus (Mason) 4-6, 6-2, 6-2.

        SAWYER POINT SECTIONAL

        Singles, Semifinals

        Kammerer (Seton) d. Russell (Mt. Notre Dame) 6-2, 6-0; Kim (St. Ursula) d. Hoffman (Ursuline) 6-1, 6-3.

        Championship: Kammerer (Seton) d. Kim (St. Ursula) 6-0, 6-1.

        Third Place: Russell (MND) d. Hoffman (Ursuline) 6-1, 7-5.

        Doubles, Semifinals

        Petricone-Kelley (Ursuline) d. Dornette-Rothfuss (Anderson) 6-0, 6-1; Brunsman-Meissner (Oak Hills) d. Schaeffer-Payne (Mercy) 7-5, 6-2.

        Championship: Brunsman-Meissner (Oak Hills) d. Petricone-Kelley (Ursuline) 6-2, 6-2.

        Third Place: Schaeffer-Payne (Mercy) d. Dornette-Rothfuss (Anderson) 6-1, 6-1.

        DIVISION II

        PRINCETON SECTIONAL

       Singles, Semifinals

        Wiegand (Badin) d. Narasimhan (Indian Hill) 6-1, 6-2; Diers (CCD) d. Beckett (Edgewood) 6-3, 6-1.

        Championship: Wiegand (Badin) d. Diers (CCD) 4-6, 6-1, 6-3.

        Third Place: Beckett (Edgewood) d. Narasimhan (Indian Hill) 6-1, 6-4.

        Doubles, Semifinals

        Vincent-Rothzeid (Indian Hill) d. Schloss-Wolke (Madeira) 6-0, 6-0; Tysoe-Tysoe (CCD) d. Weaver-Metz (Indian Hill) 7-5, 2-6, 6-4.

        Championship: Vincent-Rothzeid (Indian Hill) d. Tysoe-Tysoe (CCD) 6-1, 6-0.

        Third Place: Weaver-Metz (Indian Hill) d. Schloss-Wolke (Madeira) 6-3, 6-4.

        SAWYER POINT SECTIONAL

        Singles, Semifinals

        Falk (CHCA) d. Berman (Seven Hills) 6-0, 6-0; Crace (Seven Hills) d. Dowd (CHCA) 6-0, 6-0.

        Championship: Falk (CHCA) d. Crace (Seven Hills) 6-1, 6-2.

        Third Place: Berman (Seven Hills) d. Dowd (CHCA) 6-3, 6-2.

        Doubles, Semifinals

        Hanto-Dowiatt (CHCA) d. Okin-Shiels (Seven Hills) 6-3, 6-3; Leutzinger-Dektas (CHCA) d. Crilley-Dickenson (Mariemont) 6-0, 6-0.

        Championship: Leutzinger-Dektas (CHCA) d. Hanto-Dowiatt (CHCA) 6-4, 6-2.

        Third Place: Okin-Shiels (Seven Hills) d. Crilley-Dickenson (Mariemont) 6-4, 6-2.

GIRLS VOLLEYBALL
         St. Charles, Ill., Invitational

        Notre Dame (21-6) d. Thornwood (Ill) 15-0, 15-4

        Notre Dame (22-6) d. Oswego 15-3, 15-7

       



Sports Stories
PREP FOOTBALL PAGE
Injuries nearly ground Miami
Buckeyes hope to cool Brees
Cooper's contract extended
UK faces winless Gamecocks
HOUSTON 4, CYCLONES 2
Putting dooms Erlewine
- HIGH SCHOOL RESULTS

Reds drop Johnson, Wohlers
Injured Tumulty yearns to return
Akili sequestered 'to focus on game'
QB has higher hopes for UC
Lakers release Levett