Sunday, March 07, 1999

NCAA Tournament schedule




All Times EST
EAST REGIONAL
First Round
Friday, March 12
At Charlotte Coliseum
Charlotte, N.C.

Duke (32-1) vs. Florida A&M (12-18)
College of Charleston (28-2) vs. Tulsa (22-9)
Tennessee (20-8) vs. Delaware (25-5)
Wisconsin (22-9) vs. Southwest Missouri State (20-10)
At The FleetCenter
Boston

Miami (22-6) vs. Lafayette (22-7)
Texas (19-12) vs. Purdue (19-12)
Cincinnati (26-5) vs. George Mason (19-10)
Temple (21-10) vs. Kent (23-6)
Second Round
Sunday, March 14
At The FleetCenter
At Charlotte Coliseum
Charlotte, N.C.

Duke-Florida A&M winner vs. College of Charleston-Tulsa winner
Tennessee-Delaware winner vs. Wisconsin-Southwest Missouri State winner
Boston
Miami-Lafayette winner vs. Texas-Purdue winner
Cincinnati-George Mason winner vs. Temple-Kent winner
At Continental Airlines Arena
East Rutherford, N.J.
Regional Semifinals
Friday, March 19

Duke-Florida A&M—College of Charleston-Tulsa winner vs. Tennessee-Delaware—Wisconsin-Southwest Missouri State winner
Miami-Lafayette—Texas-Purdue winner vs. Cincinnati-George Mason—Temple-Kent winner
Regional Championship
Sunday, March 21

Semifinal winners
———

SOUTH REGIONAL
First Round
Thursday, March 11
At The RCA Dome
Indianapolis

Auburn (27-3) vs. Winthrop (21-7)
Syracuse (21-11) vs. Oklahoma State (22-10)
Ohio State (23-8) vs. Murray State (27-5)
UCLA (22-8) vs. Detroit (24-5)
At Orlando Arena
Orlando, Fla.

Maryland (26-5) vs. Valparaiso (23-8)
Louisville (19-10) vs. Creighton (21-8)
St. John's (25-8) vs. Samford (24-5)
Indiana (22-10) vs. George Washington (20-8)
Second Round
Saturday, March 13
At The RCA Dome
Indianapolis

Auburn-Winthrop winner vs. Syracuse-Oklahoma State winner
Ohio State-Murray State winner vs. UCLA-Detroit winner
At Orlando Arena
Orlando, Fla.

Maryland-Valparaiso winner vs. Louisville-Creighton winner
St. John's-Samford winner vs. Indiana-George Washington winner
At Thompson-Boling Arena
Knoxville, Tenn.
Regional Semifinals

Auburn-Winthrop—Syracuse-Oklahoma State winner vs. Ohio State-Murray State—UCLA-Detroit winner
Maryland-Valparaiso—Louisville-Creighton winner vs. St. John's-Samford—Indiana-George Washington winner
Thursday, March 18
Regional Championship
Saturday, March 20

Semifinal winners
———

MIDWEST REGIONAL
First Round
Friday, March 12
At The Bradley Center
Milwaukee

Michigan State (29-4) vs. Mount St. Mary's, Md. (15-14)
Villanova (21-10) vs. Mississippi (19-12)
Arizona (22-6) vs. Oklahoma (20-10)
North Carolina Charlotte (22-10) vs. Rhode Island (20-12)
At The Superdome
New Orleans

Utah (27-4) vs. Arkansas State (18-11)
Washington (17-11) vs. Miami, Ohio (22-7)
Kentucky (25-8) vs. New Mexico State (23-9)
Kansas (22-9) vs. Evansville (23-9)
Second Round
Sunday, March 14
At The Bradley Center
Milwaukee

Michigan State-Mount St. Mary's, Md. winner vs. Villanova-Mississippi winner
Arizona-Oklahoma winner vs. North Carolina Charlotte-Rhode Island winner
At The Superdome
New Orleans

Utah-Arkansas State winner vs. Washington-Miami, Ohio winner
Kentucky-New Mexico State winner vs. Kansas-Evansville winner
At Trans World Dome
St. Louis
Regional Semifinals
Friday, March 19

Michigan State-Mount St. Mary's, Md.—Villanova-Mississippi winner vs. Arizona-Oklahoma—North Carolina Charlotte-Rhode Island winner
Utah-Arkansas State—Washington-Miami, Ohio winner vs. Kentucky-New Mexico State—Kansas-Evansville winner
Regional Championship
Sunday, March 21

Semifinal winners
———

WEST REGIONAL
First Round
Thursday, March 11
At McNichols Arena
Denver

Connecticut (28-2) vs. Texas-San Antonio (18-10)
Missouri (20-8) vs. New Mexico (24-8)
Arkansas (22-10) vs. Siena (25-5)
Iowa (18-9) vs. Alabama-Birmingham (20-11)
At Key Arena
Seattle

Stanford (25-6) vs. Alcorn State (23-6)
Minnesota (17-10) vs. Gonzaga (25-6)
North Carolina (24-9) vs. Weber State (24-7)
Florida (20-8) vs. Pennsylvania (21-5)
Second Round
Saturday, March 13
At McNichols Arena
Denver

Connecticut-Texas-San Antonio winner vs. Missouri-New Mexico winner
Arkansas-Siena winner vs. Iowa-Alabama-Birmingham winner
At Key Arena
Seattle

Stanford-Alcorn State winner vs. Minnesota-Gonzaga winner
North Carolina-Weber State winner vs. Florida-Pennsylvania
At America West Arena
Phoenix
Regional Semifinals
Thursday, March 18

Connecticut-Texas-San Antonio—Missouri-New Mexico winner vs. Arkansas-Siena—Iowa-Alabama-Birmingham winner
Stanford-Alcorn State—Minnesota-Gonzaga winner vs. North Carolina-Weber State—Florida-Pennsylvania
Regional Championship
Saturday, March 20

Semifinal winners
———

THE FINAL FOUR
At Tropicana Field
St. Petersburg, Fla.
National Semifinals
Saturday, March 27

East champion vs. Midwest champion, 5:42 p.m.
South champion vs. West champion, 30 minutes after first game
National Championship
Monday, March 29

Semifinal winners, 9:18 p.m.



Sports Stories
Miami bound for Bourbon Street
MIAMI'S OPPONENT: WASHINGTON
Kentucky knows how to win in tournament
UK'S OPPONENT: NEW MEXICO ST.
Ohio State savors invitation
XU goes from hopeful to heartbroken
Who's George Mason? And other musings
MEN'S TOURNAMENT OVERVIEW
CBS quick on the draw
National Invitation Tournament schedule
- NCAA Tournament schedule
Women's NCAA Tournament schedule

Bearcats fall to No. 3 in Duke-led East
UC'S OPPONENT: GEORGE MASON
UC women get first bid in 10 years
Xavier's bubble bursts
Xavier returns to Toledo
NCAA bid 'a dream' for XU women